Odboráři v těžební firmě OKD vyhlásili v úterý stávkovou pohotovost. Bude trvat, dokud nebude dojednána nová kolektivní smlouva pro roky 2014 - 2018, o které už se ve firmě jedná déle než rok. Uvedl to předseda odborové organizace Dolu Paskov Rostislav Palička.

Odboroví předáci vyhlásili stávkovou pohotovost poté, co v úterý dopoledne probrali návrh kolektivní smlouvy, který v pondělí oběma stranám předložil zprostředkovatel.

"Stávková pohotovost je vyhlášena vzhledem k tomu, že už se vyjednává více než rok. Teď je tu návrh zprostředkovatele, určitě to není podle představ zaměstnanců, to ponížení tam nějaké bude," řekl Palička. Určité věci kolem návrhu je podle něj potřeba doladit, a pokud jej přijme zaměstnavatel, odboráři návrh předloží zaměstnancům v anketě, zda s ním budou souhlasit.

Společnost OKD nechce zatím podle mluvčího Marka Síbrta k návrhu smlouvy zaujímat jednoznačný postoj, s návrhem se nejdříve musí detailně seznámit a provést analýzu, jaké by měl pro firmu finanční dopady.

"Obecně jsme ochotni ze svých požadavků také ustoupit a věříme, že se nám podaří dosáhnout kompromisní dohody akceptovatelné pro obě strany, která OKD umožní zůstat konkurenceschopnou společností i při současných podmínkách na trhu," uvedl Síbrt.

Zachování 13. a 14. platů

Přijetí návrhu zprostředkovatele by podle dalšího z odborářských bossů Jaromíra Pytlíka znamenalo pro zaměstnance pokles výdělků v průměru asi o šest procent.

Tarifní mzdy by sice o tři procenta vzrostly, ale zaměstnanci by přišli o příspěvky na dovolenou a Vánoce, takzvané 13. a 14. platy, které podle Pytlíka tvoří asi deset procent mezd.

"Je tam spousta škrtů, od volnočasových poukázek, snížení odstupného a podobně. Nebyl by přídavek na dovolenou a Vánoce, byl by nahrazen podílem na zisku," řekl odborový předák.

Odboráři změny předloží zaměstnancům

Odboráři chtějí návrh zaměstnancům předložit k podpisové akci nejpozději 5. listopadu. Do té doby chtějí dořešit technické věci. "V tom návrhu zprostředkovatele chybí prémiové řády, které připravujeme, a chybí k tomu konkrétní podíl na zisku, který by měl nahradit přídavek na dovolenou, a bez toho to nelze," řekl Pytlík.

Pokud by zaměstnanci návrh nepřijali, je podle něj možné jít do stávky, ale také se popřípadě ještě dohodnout se zaměstnavatelem. Jedním z důvodů pro vyhlášení stávkové pohotovosti je i to, že odboráři nevědí, kdy se vedení OKD k návrhu vyjádří.

"Představte si, že my se k tomu vyjádříme 9. 11., potom, jak se podepíšou lidé, a 9. 11. nám řekne zaměstnavatel, že ten návrh nepřijímá, a například zaměstnanci se vyjádří, že přijímají. To by bylo velice špatné," řekl Pytlík.

Podle vedení OKD se informace o plánovaném plošném snižování platů o 20 procent nezakládá na pravdě, návrh počítá se snižováním příplatků, ale tarifní mzdy hodlá zaměstnancům zachovat ve stejné výši.

Stávková pohotovost byla v OKD i loni. Tehdy se odboráři nemohli s vedením firmy shodnout na tom, o kolik porostou mzdy. Odboráři chtěli vyhlásit stávku, avšak nemohli, protože k referendu o stávce přišlo málo lidí. Pak přijali návrh zprostředkovatele, podle kterého se zvedly mzdy o tři procenta.

Společnost NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Ten je také většinovým majitelem společnosti Economia, která vydává i Hospodářské noviny a provozuje IHNED.cz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist