Ještě loni mohl maloobchodní řetězec Tesco Stores ČR přijít s pozitivními statistikami, hospodařil s čistým ziskem 204 milionů korun.

V účetním roce 2012/13, který skončil letos v únoru, však už vykázal ztrátu 1,12 miliardy korun. Lidé nakupovali méně, a firmě tak klesly tržby o necelá tři procenta na 44 miliard korun.

Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné v Obchodním rejstříku.

Spotřebitelskou poptávku v Česku podle představenstva firmy negativně ovlivňuje důvěra spotřebitelů, klesající příjmy domácností a zvýšení cen.

"To bylo důsledkem rostoucích vstupních nákladů a cen energií, ale zejména zvýšením sazeb daně z přidané hodnoty," píše se ve výroční zprávě.

Tesco v Česku v posledním finančním roce bylo ve ztrátě i na provozní úrovni. Na negativní hodnotu 802 milionů korun se dostalo po předchozím zisku 643 milionů Kč.

Trápí se Interspar i Billa

Ztráty ale nejsou v maloobchodě problémem jen společnosti Tesco.

Rakouské společnosti Spar se v poslední době v Česku také nedaří. Loni tu její dceřiná firma prodělala 545 milionů korun. Do výraznější ztráty spadl i řetězec Billa. Loni tato součást německé skupiny Rewe v Česku prodělala sto milionů korun.

Tesco vstoupilo na český trh v roce 1996. V současné době zde provozuje 232 obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center.