Zaměstnanci těžební firmy OKD budou v úterý 19. listopadu kvůli neshodám na kolektivní smlouvě čtyři hodiny stávkovat. Následovat bude 29. listopadu celodenní a od 4. do 6. prosince třídenní stávka.

Zvrátit to může jedině vstřícný návrh zaměstnavatele. Po jednání odborových organizací to řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. Zaměstnanci firmy dali v referendu minulý týden odborářům mandát k vyhlášení stávky.

Stávkovat má podle Pytlíka 7290 zaměstnanců z celkových 12 tisíc.

Pro server IHNED.cz Pytlík potvrdil vyhlášení termínu stávky a nastínil i pozici odborářů pro očekávaná vyjednávání. "Odvrátit stávku může pouze zaměstnavatel, a to vstřícným návrhem kolektivní smlouvy na roky 2014 až 2018," řekl odborářský předák.

Jednání v OKD

Srpen 2012 - Odboráři začali s vedení OKD vyjednávat o nové kolektivní smlouvě, která měla nahradit současnou, jež vyprší nejpozději koncem roku 2013.

15. ledna 2013 - Odboráři ohlásili, že vyjednávání budou ještě dlouhá, shoda podle nich už ale panovala o základní podobě smlouvy, jež měla platit pro léta 2013 až 2017. OKD obecně průběh jednání nekomentovala.

7. května 2013 - Odborový předák Jaromír Pytlík řekl, že začaly komplikace a jednání se zadrhla; odbory daly vedení firmy nové kompromisní návrhy. Šlo mimo jiné o zrušení příplatků na dovolenou a Vánoce.

12. června 2013 - Odboráři po schůzce s šéfem představenstva NWR Garethem Pennym oznámili, že uzavření nové smlouvy se odkládá na neurčito.

8. července 2013 - Odbory se s vedením OKD stále nedohodly na nové smlouvě, obě strany navrhly zprostředkovatele, kteří měli pomoct situaci vyřešit.

5. září 2013 - Vedení OKD předalo odborům návrh kolektivní smlouvy pro léta 2014 až 2018, který počítal mimo jiné s omezením odměn a benefitů. Odboráři s návrhy nesouhlasili.

17. září 2013 - V Ostravě se sešlo na hornické demonstraci zhruba 2500 lidí, kteří vyzvali OKD, především jednoho z vlastníků společnosti Zdeňka Bakalu, aby ze svých zisků zajistil normální chod firmy.

Několik desítek demonstrantů vtrhlo do budovy bývalého ředitelství firmy. Večer NWR oznámila, že se rozhodla uzavřít důl Paskov.

14. října 2013 - Zprostředkovatel předložil odborářům a vedení OKD návrh nové kolektivní smlouvy. Návrh podle odborů znamenal mimo jiné šestiprocentní snížení mezd.

15. října 2013 - Odboráři poté, co probrali návrh kolektivní smlouvy, vyhlásili v OKD stávkovou pohotovost. Měla trvat, dokud nebude dojednána smlouva pro roky 2014 až 2018

31. října 2013 - Vedení OKD odmítlo návrh smlouvy, který podal zprostředkovatel, a předložilo odborům vlastní.

4. listopadu 2013 - Začalo čtyřdenní referendum, ve kterém zaměstnanci OKD hlasovali o tom, zda jsou ochotni jít do stávky. Hlasování, jehož výsledky byly zveřejněny 8. listopadu, se zúčastnilo přes 60 procent zaměstnanců; se stávkou souhlasilo více než 90 procent z nich.

11. listopadu 2013 - Odbory oznámily, že zaměstnanci OKD budou kvůli neshodám na kolektivní smlouvě v úterý 19. listopadu čtyři hodiny stávkovat. Následovat bude 29. listopadu celodenní a od 4. do 6. prosince třídenní stávka. Zvrátit to může jedině vstřícný návrh zaměstnavatele.

Stěžejními vyjednávacími body podle něj budou zejména navrhované zrušení přídavků na dovolenou a na Vánoce (takzvaný třináctý a čtrnáctý plat - pozn. red.) a také navrhované zkrácení odstupného při organizačních změnách, jak se nechal slyšet.

Konkretizovat požadavky ale Pytlík nechtěl. "O tom bych nerad mluvil, nechal bych to na zaměstnavateli, s čím přijde," dodal Pytlík s tím, že žádná schůzka zatím domluvená není a odbory žádnou iniciativu ani vyvíjet nebudou.

Podle mluvčího OKD Marka Síbrta společnost s odboráři určitě bude chtít jednat. "Jsme připraveni k dalším jednáním a modifikaci struktury našeho návrhu. Nadále věříme v dohodu, která je klíčová jak pro zaměstnance, tak pro další fungování OKD," tlumočil budoucí postup společnosti Síbrt.

Na druhou stranu ale firma nebude chtít s ohledem na těžkou ekonomickou situaci příliš slevit z navrhovaných změn. "V době největší krize těžařského průmyslu za posledních několik desítek let, kdy bojuje OKD o přežití, jsme odborům předložili vstřícný návrh, který počítá se zachováním průměrných mezd horníků v dole na podstatně vyšší úrovni než 30 tisíc korun a velké většiny benefitů. Jestliže i přesto považují odbory za adekvátní ohrozit existenci firmy stávkami, pak by si měly uvědomit svou míru odpovědnosti za budoucnost OKD," dodává Síbrt.

Odboráři vyjednávají s vedením firmy o nové kolektivní smlouvě už od loňského srpna. Měla by platit pro léta 2014 až 2018, současná má platnost do konce letošního roku. S tím souvisí i termíny ohlášených stávek.

OKD je největším zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37 149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35 283 korun měsíčně. V Moravskoslezském kraji činila loni průměrná mzda 23 577 korun.

NWR za letošek ušetřila 85 milionů eur

Brzdit úsporná opatření ale OKD patrně chtít nebude. Nasvědčují tomu i nedávné výsledky mateřské společnosti NWR, která se nachází v hluboké ztrátě. Díky úsporám a propouštění některých administrativních pracovníků, na kterých ale od začátku roku ušetřila 85 milionů eur, se podařilo těžební společnosti alespoň srazit provozní zisk EBITDA na dohled záporné nule.

Co se týká čistých čísel, hospodařila ale NWR od července do září se ztrátou 1,3 miliardy korun. Loni ve stejném období přitom byla společnost 877 milionů korun v plusu.

"Musíme proto pokračovat ve snižování nákladů na všech úrovních, snižování investic a velice pečlivém řízení pracovního kapitálu," řekl pro IHNED.cz u příležitosti prezentace výsledků za třetí čtvrtletí minulý týden finanční ředitel NWR Marek Jelínek.

Podle Pytlíka mají odboráři od zaměstnanců mandát jednat, což znamená, že v případě shody mohou sami vyhlášenou stávku odvolat. Nebude tedy potřeba referendum, které odbory pořádaly mezi zaměstnanci minulý týden ve snaze zjistit jejich názor na možnost vstoupit do stávky.

Referenda, které trvalo čtyři dny, se zúčastnilo přibližně 60 procent zaměstnanců OKD, přičemž podle odborářů 90 procent z nich záměr stávkovat schválilo.

OKD vlastní těžařská společnost NWR, spolumajitelem NWR je skupina BXR, ve které má podíl i Zdeněk Bakala. Ten je zároveň většinovým vlastníkem společnosti Economia, která vydává mimo jiné Hospodářské noviny a provozuje server IHNED.cz.