Je to skoro jako s dítětem. Svěřit rodinnou firmu někomu cizímu bolí. Jenže přibývá majitelů a zakladatelů firem, kteří si uvědomují, že firma už přerostla jejich manažerské schopnosti nebo si své "odsloužili" a rádi by si užívali penze. A nebo chtějí dělat něco nového, ale ne vždy mají potomky, kteří by mohli řízení podniku převzít. 

"Mnohdy jsou navíc i firmy podobně jako potomci ve fázi, kdy procházejí různými cykly vývoje a v určitých fázích musí dělat velké změny, aby si udržely konkurenceschopnost a mohly se dál rozvíjet," říká David Krajíček, který se zabývá manažerským poradenstvím pro rodinné firmy.

Stává se, že náročnost řízení firmy přeroste i své zakladatele, a pak přichází čas na hledání profesionálních manažerů zvenčí. "Je to velmi citlivá záležitost. Přirovnat se dá k tomu, když hledáte chůvu pro své dítě," dodává Krajíček.

Podnikatelů, kteří ale hledají své nástupce, nebo vidí, že k dalšímu rozvoji potřebují odborníky se zkušenostmi z jiného prostředí, přibývá. 

Práce pro rodinné firmy je přitom velmi specifická. "Je to něco zcela jiného než práce pro velké korporace. Pracovali jsme s HR manažery, generálními řediteli, kteří často nenesli odpovědnost za svá rozhodnutí a to se odráželo v mnoha aspektech. Na druhou stranu, nedávno jsme dokončili projekt pro globálního výrobce technologie z oblasti robotické chirurgie, který je kotován na burze NASDAQ, a byla to skvělá spolupráce. Vše je o lidech na správném místě," vysvětluje Krajíček, proč se zaměřil právě na firmy s privátní vlastnickou strukturou.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se