Kdo letos sázel na větší propad cen bydlení, většinou se přepočítal. Ceny se postupně stabilizují a někde už začaly umazávat ztráty z minulých let. Například nejprodávanější byty 2+1 meziročně v některých regionech již zdražily.
Ukazuje to srovnání nabídek na portálu Realitycechy.cz. Nejvíc šly nahoru ceny bytů o velikosti 65 metrů čtverečních v Libereckém a Královéhradeckém kraji a v Praze. Největší cenové poklesy naopak zaznamenal ústecký a olomoucký region.
Hodnota bytů všech kategorií od začátku krize v roce 2008 klesla v průměru bezmála o třetinu. Nejvíc propadly ceny za první dva roky. Loni se propad v některých kategoriích a regionech zastavil a letos ceny začaly růst.
V Královéhradeckém a Jihomoravském kraji se současné ceny dvoupokojových bytů dostaly nejvýš za poslední čtyři roky.
"Souvisí to hlavně s poptávkou v Hradci Králové a v Brně. Za prací se tam stěhují mladí lidé," říká Michal Pich, jednatel společnosti EuroNet Media, která portál Realitycechy.cz provozuje.
Realitní trh ožívá, o nové byty je zájem. Kde se v Praze nejvíc staví a prodává? - čtěte ZDE
Kancelářský "kulový blesk". Florentinum odstartuje velké stěhování stovek manažerů - čtěte ZDE
Postupnému usazování těchto cen napomáhá zájem tzv. singles o vlastní bydlení a stěhování starších dvojic po odchodu dětí do menšího a levnějšího bydlení. Víc lidí také kupuje byty na investici, mimo jiné i jako způsob zajištění v penzi.
"Garsonky investoři nyní nechtějí. Na pronájem seženou spíš dvojici. Jednotlivci často tolik peněz nemají," uvádí Pich.
Meziroční růst cen menších bytů potvrzují také realitní kanceláře. Podle společnosti RE/MAX, která patří k největším, se průměrná cena za metr čtvereční prodaných bytů 2+1 dokonce zvýšila ve dvanácti ze čtrnácti krajů. Nejvíc - o 31 procent meziročně narostla v Karlovarském kraji, o 18 procent v Plzeňském kraji a skoro o desetinu v Praze a ve Středočeském kraji. Meziroční propad postihl Zlínsko a Ústecko.
Realitní odborníci prvně od krize zaznamenali oživení trhu s vícepokojovými byty. "Průměrné nabídkové ceny bytů 3+1 v říjnu vykázaly meziroční nárůst skoro o čtyři procenta," tvrdí Pich. Hodnotu velkých bytů krize srazila nejvíc a staly se dostupnějšími.
Poptávce hodně pomohly banky s nabídkou historicky nejlevnějších hypoték. Sazby se letos pohybují v průměru kolem tří procent ročně. To je zhruba o 2,5 procentního bodu níže než před pěti lety. Na dvoumilionovou hypotéku na 25 let nyní stačí zaplatit 9,5 tisíce korun měsíčně. Proti situaci před krizí jde o úsporu tři tisíce korun měsíčně.
"Jde o změnu trendu. V letech 2008 až 2012 se kupující zaměřovali hlavně na menší byty. Měli také větší obavy ze ztráty zaměstnání," soudí Pich.
Oživení zájmu o větší byty je vidět i v Hypoteční bance. "V Praze letos poskytujeme víc hypoték na třípokojové byty než na malometrážní," říká Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky, která je největší na trhu.
Zájemci v Praze se podle něj orientují na novostavby a jejich prodeje se meziročně zvýšily o třicet procent. "Vzrostly i v Jihomoravském, Královéhradeckém a Jihočeském kraji. Většina nových bytů v Praze se prodává do 45 tisíc korun za metr čtvereční, v regionech je to do 35 tisíc korun," dodává Němeček.
Podle Pavla Hassmana, realitního makléře RE/MAX, ale především na velkých sídlištích mají ceny bytů stále klesající tendenci. "Je o ně nejnižší zájem, zvlášť když jsou ještě v družstevním vlastnictví. U těch ještě můžeme očekávat pokles," tvrdí Hassman.
Porovnejte si úrokové sazby hypoték na hypoteční kalkulačce.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist