Ještě před pár dny uznávaný a prestižní automobilový svaz ADAC podváděl. Několik let upravoval výsledky ankety o nejoblíbenější auto roku "Gelber Engel". Pro list Sueddeutsche Zeitung to přiznal šéf klubu Karl Obermaier. 

Výsledky upravoval ředitel komunikace autoklubu Michael Ramstetter, který prý chtěl díky umělému navyšování počtu hlasů zvýšit prestiž a význam klubu. Například letošní vítěz ankety Volkswagen Golf dostal ve skutečnosti desetkrát méně hlasů, než uváděl autoklub. 

Jak dlouho přesně Ramstetter výsledky falšoval, není zatím jasné. Údajně neměl podvádět s umístěním jednotlivých vozů, některé statistiky byly ovšem hned po vyhlášení výsledků údajně zničeny. 

Sám Ramstetter se ovšem k podvodům už přiznal a rezignoval na své místo v ADAC. O manipulacích s výsledky prý nikdo další z vedení klubu nevěděl.

Německý automobilový klub ADAC má zhruba 19 milionů členů a je tak největším autoklubem v Evropě a také největším zájmovým svazem v Německu. Po odhalení podvodů jej kritizovali nejen odborníci z oboru, ale i přední politici a ekonomové. 

Pro tradiční svaz je aféra těžkou zkouškou: autoklub je totiž závislý především na důvěře členů na veřejnosti v jeho testy a doporučení. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist