Xavier Moral Dalmau z Katalánska přijel do Česka nejdřív jako vysokoškolský student. "Je tu levněji a také jsem tu nemusel mít na začátku tak vysokou úroveň znalosti angličtiny," vysvětluje Moral Dalmau důvody, proč si před dvěma a půl lety vybral právě Česko.

Nakonec tu po studiu zůstal a nyní pracuje na Dopravní fakultě ČVUT v Praze. Práci přitom získal už během studia. Zatím se ani do vlasti vracet nechystá. "Situace v mé zemi je skutečně hrozná, chtěl bych se vrátit, ale nyní to nejde," dodává Moral Dalmau. Lidí, jako je on, přitom v Česku přibývá.

První volba mladých lidí bez práce z jižní Evropy sice padá hlavně na silné ekonomiky, jako je třeba Německo, část z nich ale přichází za prací i do Česka. Pro mluví například nižší náklady. 

Právě Španělsko, odkud Moral Dalmau pochází, přitom stále patří k evropským zemím s nejvyšší nezaměstnaností. Nejhorší situace přitom je právě pro mladé absolventy, jako je Moral Dalmau.

To potvrzují i aktuální čísla statistického úřadu Eurostat. Právě Španělsko je zemí s druhou nejvyšší mírou nezaměstnanosti mladých, přesahuje 54 procent. Horší je situace jen v Řecku, kde dosahuje téměř 60 procent. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se