Nejlepší podmínky za poslední tři roky jsou nyní v tuzemském zpracovatelském sektoru. Index nákupních manažerů PMI totiž v lednu stoupl na 55,9 bodu z prosincových 54,7 bodu, a dostal se tak na nejvyšší úroveň od května v roce 2011.

Vyplývá to z údajů společnosti Markit Economics, jejíž index sleduje kromě výroby a nových objednávek zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Úroveň 50 bodů je v indexu předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Oživení táhnou vzhůru především nové objednávky ze zahraničí. Jejich růst je nejrychlejší za posledního 3,5 roku. Na začátku roku ovšem rostla i výroba a zaměstnanost, naopak klesaly zásoby. 

Český PMI index tak podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho následoval svůj německý protějšek, který v lednu rovněž stoupl. "Celkově výsledek lednového PMI indexu potvrzuje náš předpoklad pokračujícího oživování české ekonomiky, které je urychleno devizovými intervencemi ČNB," komentoval výsledky Franče.

Lepší nálada je i na trhu práce

Dobré zprávy se začínají objevovat i na českém trhu práce. Podle aktuálních výsledků Českého statistického úřadu totiž míra zaměstnanosti přesáhla v posledním čtvrtletí uplynulého roku 68 procent, a byla tak na nejvyšší úrovni od roku 1998. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se