Stavební výroba se loni meziročně snížila o 8,3 procenta a pokračovala tak v poklesu z předchozích let. V samotném prosinci však meziročně vzrostla o 1,4 procenta, ve srovnání s rokem 2008 ztratila čtvrtinu.

Stavební úřady vydaly loni 84 864 povolení, tedy o 13,2 procenta meziročně méně. Orientační hodnota těchto staveb klesla o pětinu na čtvrt bilionu korun.

Počet zahájených bytů se meziročně snížil o více než 7 procent. V bytových domech jejich počet vzrostl o pětinu, v rodinných domech klesl o 13,3 procenta. Počet dokončených bytů meziročně klesl na 25 246.

Počet stavebních zakázek stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci meziročně nepatrně klesl, podniky jich v tuzemsku uzavřely 40 478. Celková hodnota těchto zakázek meziročně klesla na 145,2 miliardy korun. Z toho pozemní stavitelství činilo 63,9 miliardy korun a inženýrské stavitelství 81,3 miliardy korun.

Ke konci roku 2013 měly stavební podniky s 50 a více zaměstnanci smluvně uzavřeno 9,4 tisíce zakázek, což je meziroční růst o 1,4 procenta. Tyto zakázky představovaly zásobu dosud neprovedených stavebních prací za 132,4 miliardy korun (pokles o 5,7 procenta).

Průmysl nepatrně roste

Průmyslová produkce loni v Česku meziročně vzrostla o půl procenta, hodnota nových zakázek byla vyšší o 4,3 procenta. V prosinci průmysl meziročně vzrostl téměř o desetinu. V roce 2012 průmyslová výroba klesla o 1,2 procenta.

K růstu průmyslové produkce loni přispěly nejvíce výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů a výroba strojů a zařízení. Propad zaznamenaly těžba a dobývání, výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 

"Průmysl se v loňském roce dostal opět do kondice a pomohl vytáhnout českou ekonomiku z recese. Má přitom velkou šanci v pozitivním růstovém trendu pokračovat i v letošním roce, kdy se očekává další vzestup zahraniční poptávky a ledy se zřejmě začínají hýbat i u poptávky domácí," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Analytik Komerční banky Marek Dřímal odhadl, že letos průmysl stoupne o 5,9 procenta a bude tak hlavním tahounem českého ekonomického oživení.

Průmyslovým podnikům pomohla vyšší poptávka z ciziny. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 5,8 procenta, zatímco z tuzemska o 1,5 procenta, uvedl ČSÚ. Tržby byly v běžných cenách meziročně vyšší o 1,4 procenta, o což se růstem o 5,1 postaral přímý vývoz. Na domácím trhu tržby naopak klesly o 2,3 procenta.

Průměrná měsíční nominální mzda zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci vzrostla o 0,9 procenta na 26 942 korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist