Jan Koum přišel do USA v první polovině 90. let. Tehdy mu bylo teprve 16. Spolu se svou matkou opustil otce i rodnou vesnici na Ukrajině. V Kalifornii jim měl začít lepší život.

Americký sen ale nepřicházel. Peníze si vydělávali hlídáním dětí a uklízením v supermarketech. A na sociálních úřadech čekali fronty na potravinové lístky. 

Teď už obavy o zajištění Koum mít nemusí. Za celkem 19 miliard eur prodal mobilní aplikaci WhatsApp Facebooku. A jak odhaduje americký magazín Forbes, za svůj 45 procentní podíl získal 6,8 miliardy dolarů. A jako bonus má místo ve správní radě Facebooku.

18ece9a Spolu s Brianem Actonem vytvořili aplikaci, která především u mladší generace překonala klasické SMS zprávy. Za pět let existence WhatsApp, s níž se dá přes chytré telefony rychle a zdarma chatovat, ji využívá už 450 milionů lidí. A každý den přibývá další milion uživatelů. 

Příběh dnes 37letého Jana Kouma zní jako námět na hollywoodský film.

S otcem, který zůstal na Ukrajině, rodina v USA komunikovala jen těžko. Telefonování tehdy bylo drahé, a jak říkal Koumův otec, nebylo ani bezpečné. "O tom se teď nemůžeme bavit. Kdo ví, kdo všechno poslouchá," vzpomínal Koum. Možnosti, jak usnadnit komunikaci na dálku, ho i kvůli tomu zajímaly.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.