Rekordní investici do českého start-upu získala tento týden firma Socialbakers. Ta vyvíjí nástroje na měření a analýzu sociálních sítí. Jakého podílu se výměnou za 26 milionů dolarů (více než půl miliardy korun) zakladatelé vzdali, říci nechtějí. Investice podle nich ale firmu ocenila na 150 až 200 milionů dolarů. Z toho vyplývá, že fondům Index Ventures a Earlybirds přenechala dohromady mezi 13 a 17 procenty. Další části podílů zakladatelé investorům upsali už dříve, a tak nyní podle svých slov vlastní (blokační) minoritu.

Jak vlastně funguje obchodní model společnosti, která má sice příjmy ve stovkách milionů korun, na druhé straně ale i loni skončila ve ztrátě, vysvětlují pro IHNED.cz dva její spoluzakladatelé Lukáš Maixner a Jiří Voves.

Jak vypadá vyjednávání, jehož výsledkem je půlmiliardová investice?

Maixner: Byla to spíše jednání mezi stranami, které se dobře znají. Index Ventures už byl totiž stávající investor z druhého kola. Rozhodovali jsme se, jestli budeme hledat investora venku, nebo využijeme právě jejich nabídky. Nakonec kvůli časovým důvodům a administrativní snadnosti zvítězilo tohle řešení.

Voves: Spousta těch lidí už nás znala, byli s námi v každodenním kontaktu, takže věděli, do čeho jdou.

Jak velký podíl měli investoři předtím a jaký mají teď?

Voves: Majetkové podíly v tuto chvíli na základě dohody s investory nebudeme zveřejňovat. Můžu ale říct, že my, jako původní zakladatelé, většinu už nemáme. Máme však blokační menšinu.

Lze tedy alespoň říci, na jakou částku investice ohodnotila celou firmu?

Maixner: V rámci valuace investice to bylo okolo 150 až 200 milionů dolarů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.