Americký dolar v pátek posiloval vůči euru. Investoři reagovali na zprávu z amerického trhu práce a půjčovali si dolary, aby je investovali do nákupu měn s vyššími výnosy. Euro k dolaru večer vykazovalo pokles o 0,2 procenta na 1,3640 USD, dolar k jenu o 0,1 procenta posiloval a nacházel se na 102,57 JPY.

Proč takový optimismus? Americká ekonomika vytvořila v květnu zhruba 217 000 nových pracovních míst. Obnovila se tak už všechna pracovní místa, která v USA zanikla v období poslední hospodářské recese. 

Trh nadále reaguje i na čtvrteční krok Evropské centrální banky (ECB), která snížila hlavní úrokové sazby a rozhodla se pro další opatření, aby podpořila ekonomiku eurozóny a bojovala proti nebezpečně nízké inflaci. To průběžně vytváří další tlak na investory, aby prodávali eura a kupovali zahraniční měny s vyšším výnosem. Podle obchodníků může trvat do příštího týdne, než se situace po kroku ECB ustálí.

"Skutečnost je taková, že euro je níž, než když jsme se plně připravovali na uvolnění měnové politiky ECB," řekl agentuře Reuters analytik Robert Lynch z banky HSBC v New Yorku.

Zmizelo 8,7 milionu pracovních míst

Americká ekonomika během poslední recese v letech 2008 a 2009 přišla o zhruba 8,7 milionu pracovních míst. Od dubna 2010 již ale 8,8 milionu pracovních příležitostí vytvořila, takže celou ztrátu smazala. Agentura AP nicméně upozorňuje, že počet obyvatel USA od konce recese vzrostl o téměř sedm procent.

Údaje o květnové tvorbě nových pracovních míst jsou zhruba v souladu s očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters. Data ukazují, že američtí zaměstnavatelé pokračují v solidním tempu přijímání pracovníků a zároveň potvrzují, že americká ekonomika se zotavuje z útlumu způsobeného mrazivou zimou.

"Je to pozitivní signál pro hospodářské vyhlídky," řekl k údajům analytik Sam Bullard z makléřské společnosti Wells Fargo Securities.

V období od března do května vytvářela americká ekonomika v průměru 234 000 nových pracovních míst měsíčně. To představuje výrazné zlepšení proti asi 150 000 míst v předchozích třech měsících. "Není pochyb o tom, že tempo tvorby pracovních míst zrychluje," sdělil analytik Dan Greenhaus ze společnosti BTIG.

Hrubý domácí produkt USA v letošním prvním čtvrtletí klesl v přepočtu na celý rok o jedno procento. Ve druhém čtvrtletí analytici počítají s návratem k růstu, který by se podle nich mohl pohybovat od tří do čtyř procent. Americká centrální banka (Fed) ve čtvrtek v pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha uvedla, že hospodářský růst v USA v uplynulých měsících zesílil.