Ceny pohonných hmot v tuzemsku o prázdninách zřejmě porostou, a za benzin a naftu si tak Češi asi připlatí, shodují se oslovení analytici.

Důvodem je obava z možného zásahu USA v Iráku. Lidé letos v létě více zaplatí také při tankování v zahraničí. Může za to loňské oslabení koruny Českou národní bankou.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka by se na začátku prázdnin mohla cena benzinu z nynějších průměrných 36,28 koruny za litr vyšplhat až k 37 korunám.

"Kdyby se situace v Iráku rychle uklidnila, ceny by měly spadnout zpět na 36 až 36,50 Kč. V opačném případě zůstanou vyšší. Nafta zřejmě zůstane o asi 30 haléřů levnější než benzin," uvedl Vlk. Současná průměrná cena nafty podle společnosti CCS, která tyto údaje sleduje, je 35,93 koruny za litr.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák vidí negativně i výhled na celý červenec a srpen. "Průměrně by cena za litr mohla vzrůst o jednu až dvě koruny v závislosti na geopolitickém vývoji na Arabském poloostrově," řekl Novák. Podle něj je současná situace rozdílná od ukrajinské krize.

"Zatímco politické nepokoje na Ukrajině se v posledních měsících do cen ropy promítly minimálně, tak nový potenciální konflikt na Blízkém východě s sebou přináší okamžitý a výrazný nárůst ceny černého zlata," dodal Novák. Cena ropy Brent je podle Nováka aktuálně 114 dolarů za barel, nejvíce od loňského září.

S nejistotou spojenou s hrozbou konfliktu souhlasí i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. "Patrně největším rizikovým faktorem mohou být z pohledu cen geopolitické faktory, které mohou ovlivnit těžbu a cenu ropy ve světě, která do této doby byla relativně stabilní," uvedl Hlinomaz.

Až na malé výjimky nebude letos výhodné natankovat ani při cestě do nejoblíbenějších turistických destinací, potvrzuje analytik společnosti Colosseum Vít Jedlička. "Češi, kteří se rozhodnou vyrazit autem na dovolenou, zaplatí nejvíce za pohonné hmoty v Itálii. Tam je aktuálně cena benzinu kvůli vysokým spotřebním daním téměř o 13 korun vyšší než v České republice," uvedl. Podle něj je výhodné se po cestě do Itálie stavit v daňovém ráji Livigno na severu země, kde je naopak benzin až o tři koruny levnější než v Česku.

"V Chorvatsku jsou ceny o tři koruny vyšší než v České republice a řidiči si nepomohou ani po cestě. V Rakousku i v Maďarsku jsou ceny benzinu vyšší o 1,4 Kč. Na Slovensku i ve Slovinsku jsou ceny vyšší o více než čtyři koruny. Výrazně vyšší než obvykle jsou i ceny v Německu," dodal Jedlička.