Automobilka Škoda Auto začala ve čtvrtek v Mladé Boleslavi vyrábět třetí generaci modelu Škoda Fabia.

Veřejnosti se poprvé představí na autosalonu v Paříži na začátku října, na trh pak přijde v listopadu.

Nová Fabia působí sportovněji – v přední části dostala zvýrazněnou masku chladiče s ostře řezanými světlomety, či výrazně tvarovanou kapotou s charakteristickými prolisy po stranách a šířku zvýrazňující mlhové světlomety.

"Pro novou generaci jsou charakteristické vyvážené proporce, krystalické tvary a ostré linie," uvedla Škoda.

Model bude navíc možné uvnitř i z vnějšku upravit podle přání zákazníků.

S konkurencí bude nová Fabia bojovat i velkým kufrem, dostala také nové, úspornější motory.

Objem zavazadlového prostoru, zvýšený o 15 litrů proti předchozí generaci na 330 litrů, má být největší ve třídě. Při sklopených zadních sedadlech vzroste objem zavazadlového prostoru u Fabie až na 1150 litrů.

Interiér se i přes zkrácení délky vozu o 8 milimetrů o necelý jeden centimetr prodloužil na 1674 mm. Šířka interiéru ve výši loktů na předních sedadlech se zvětšila o dva centimetry na 1401 mm.

Vůbec poprvé ve voze značky Škoda bude v novém modelu Fabia využita technologie MirrorLink, která přenáší aplikace chytrého telefonu na displej palubního zábavně-informačního systému. Další funkce SmartGate naopak s využitím speciálních aplikací umožňuje zobrazovat konkrétní údaje o vozidle, jako je třeba spotřeba paliva, průměrná rychlost nebo náklady, na obrazovce chytrého telefonu. Data se přenášejí bezdrátově pomocí wi-fi technologie. Novinkou je i funkce mlhových světlometů jako odbočovacího světla.

Loni byla Fabia po Octavii druhým nejprodávanějším modelem automobilky. Škoda jich prodala více než 200 tisíc kusů.

První generace Fabie se vyráběla v letech 1999 až 2006 a prodalo se jí 1,8 milionu kusů. Následovala druhá generace, které se dosud prodalo 1,7 milionu kusů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist