Kurz rublu vůči dolaru v pondělí poprvé v historii prolomil hranici 40 rublů za dolar. Rubl je pod tlakem již několik měsíců kvůli sankcím uvaleným na Rusko v souvislosti s ukrajinskou krizí, poklesu cen ropy a vysoké poptávce po dolarech od ruských firem, které nemají přístup na zahraniční kapitálové trhy.

Podle zprávy se těsně po otevření trhu rubl prodával v rozmezí 39,99 až 40,025 rublu za dolar. Střední kurz dolaru činil 40,015 rublu, což bylo o šest kopějek více, než činila páteční závěrečná cena. Podle agentury Reuters se rubl dotkl až nového rekordního minima 40,05 za dolar. V minulém čtvrtletí rubl vůči dolaru klesl o 14 procent.

Euro zatím vůči rublu posílilo o 16 kopějek na 50,1 rublu.

Podle analytiků oslovených serverem Bloomberg přitom má pád rublu dále pokračovat. Alexandr Morozov, přední odborník na Rusko ve společnosti HSBC, očekává do konce roku 2015 pád rublu ještě o 2,9 procenta na více než 41 rublů za dolar. Danske Bank předpovídá více než čtyřprocentní devalvaci.

Levnější export, dražší import

Podle analytičky VTB Capital Darii Isakovové bude hodnota rublu v příštích měsících dále klesat mimo jiné proto, že  ruské hospodářství neprodukuje a nevyváží zboží, jehož cena by v čase rostla. “Naopak ale importujeme zboží, které je čím dál dražší,“ podotýká.

Příkladem ruského exportu, který se postupně znehodnocuje, je především ropa a plyn, na kterých přitom závisí zhruba polovina ruských příjmů. Ropa, která se momentálně prodává za 92 dolarů za barel, je nejlevnější od června 2012.

Další tlak na rubl působí velké ruské společnosti, kterým bylo v rámci západních sankcí zakázáno obchodovat na západních kapitálových trzích. Tyto firmy se nyní snaží vyměnit své rubly za spolehlivější měny, aby mohly výhodněji splácet své zahraniční dluhy. Vyšší poptávka po dolarech a jiných měnách na ruském trhu tak rubl dále znehodnocuje.

Osmiprocentní inflace

Perspektivy na zotavení ruské měny zároveň kalí pokračující krize na Ukrajině, kvůli které již Evropská unie i USA Rusku hrozí dalším kolem sankcí. Už ty současné přitom zásadně zpomalily ruský hospodářský růst, který tamní vláda předpověděla na 0,5 procenta. Tento údaj však optimisticky počítá s podstatně vyšší cenou ropy, než za jakou se tato surovina prodává v současnosti.

Meziroční inflace, která v Rusku dosáhla v září 8 procent, je podle ruské statistické agentury Rosstat dána vedle padající hodnoty rublu rovněž potravinovým embargem, které zvýšilo ceny tohoto zboží o desetinu.

Ruská centrální banka proti devalvaci rublu minulý týden zakročila prodejem dluhopisů v hodnotě 170 milionů rublů. Její předsedkyně Elvira Nabiullinová však zároveň oznámila, že rozsáhlejší intervence dělat neplánuje. S inflací má banka bojovat především zvýšením úrokových sazeb.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist