Dvouprocentní inflační cíl vytyčený při intervencích Českou národní bankou (ČNB) je sice ještě daleko, ale po malých krůčcích se mu meziroční míra růstu spotřebitelských cen blíží. V září konkrétně podle výpočtů Českého statistického úřadu meziroční růst zrychlil o 0,1 procentního bodu na 0,7 procent.
Na mírném zrychlení se podepsal zejména růst cen potravin. "Důvodem bylo především zvýšení cen citrusů o 17,9 procenta. U cen zeleniny došlo v září ke zmírnění jejich poklesu na 1 procento (v srpnu pokles o 11 procent)," uvádí ve zprávě statistici s tím, že vývoj ovlivnily především ceny plodové zeleniny, které byly meziročně vyšší o 31,3 procenta a ceny brambor, u kterých zmírnil jejich pokles v září na 34,7 procenta ze 41,1 procenta v srpnu.
Meziměsíčně - tedy v porovnání spotřebitelských cen letošního srpna a září - ale došlo v minulém měsíci k poklesu cen o 0,2 procenta. Tedy deflaci. Za tou ale podobně jako loni stojí sezonní záležitosti, především zlevňování dovolených. Ty mimo hlavní sezonu zlevnily v průměru o 14 procent. Klesly i ceny některých potravin.
Analytiky ani konkrétní předpovědi ČNB zářijový vývoj příliš nepřekvapil. "Je to o něco méně, než jsme předpokládali, avšak stále je to číslo dvě desetiny procentního bodu nad poslední prognózou ČNB," zhodnotil reálný aktuální vývoj analytik Petr Dufek z ČSOB.
Připomíná, že za současné souhrnné nízké ceny můžou kroky velkých firem z úvodu roku. "Jde o snížení cen energií v úvodu roku a rovněž pokračující boj mobilních operátorů o zákazníka. Něco málo dokonce ušetří spotřebitelé na výdajích za zdravotní péči," upřesňuje.
Nezaměstnanost v září klesla na 7,3 procenta. Je nejnižší od konce roku 2012 - čtěte ZDE
MMF opět snížil výhled na růst světové ekonomiky. Česko si udrží růst 2,5 procenta - čtěte ZDE
Do budoucna podle něj sice inflace poroste, i tak ale bude mít ČNB s plněním svého dvouprocentního cíle hodně práce. To si myslí i Jakub Seidler z ING Bank. "Přicházejí antiinflační rizika ze zahraničí, zejména eurozóny, kde je růst cen stále velmi utlumený a tyto nízké ceny jsou poté importovány do české ekonomiky," říká s tím, že inflace se bude podle něj blížit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli pomaleji, než v současnosti předpokládá ČNB. "Tedy až v průběhu roku 2016," dodává.
Jak Dufek, tak i Seidler se ale shodují, že tato okolnost "nevyprovokuje" bankovní radu k žádnému výraznému přenastavování současné měnové politiky.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist