Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) zahájili ve středu odpoledne stávku za zvýšení mezd a zkrácení pracovní doby. Protestní akce potrvá do čtvrtka čtyř hodin ráno.

Německé dráhy kvůli stávce omezovaly dopravu již v dopoledních hodinách. Celkem bylo zrušeno 70 procent dálkových vlaků.

Podle informací Českých drah byly už před zahájením stávky odvolány vlaky EC na trati mezi Berlínem a Prahou v úseku Drážďany – Berlín. Provoz na tomto traťovém úseku bude přerušen po celou dobu stávky. Z Drážďan do Česka a opačným směrem by měly vlaky jezdit bez omezení. Stávka by podle Českých drah neměla ovlivnit ani jízdu nočních vlaků z Prahy přes německé území do Amsterodamu, Kodaně a Curychu.

Odborový svaz strojvůdců (GDL) svolal stávku s cílem vydobýt si od ledna zvýšení platů o pět procent a zkrácení pracovní doby z 39 na 37 hodin týdně. Od konce srpna je to už čtvrtá stávka na německé železnici a zatím nejdelší. Dva předchozí protesty trvaly tři hodiny, jeden trval devět hodin.

Němečtí strojvůdci vyhlásili na pondělní večer stávku. Českou železnici by neměla ohrozit - čtěte ZDE

Vedení DB strojvůdce za vyhlášení stávky kritizovalo. Personální ředitel DB řekl v televizi ZDF, že měl dohodnutou schůzku s předsedou GDL Clausem Weselským kvůli jednání o požadavcích odborů. Vyhlášení stávky jen pár hodin před zahájením tohoto rozhovoru označil za drzost a nestoudnost.

Železniční společnost tvrdí, že je ochotna jednat se strojvůdci o kompromisu. Současné požadavky odborů však považuje za nesplnitelné a strojvůdcům nabízí zvýšení mezd o dvě procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru