Polská uhelná společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) snížila kvůli pokračujícímu poklesu cen uhlí plán těžby pro tento rok o zhruba deset procent. Největší těžař koksovatelného uhlí v Evropské unii v pátek večer také sdělil, že omezí rovněž letošní plány investic.

Kvůli propadu cen uhlí má v poslední době těžké problémy i těžební společnost NWR, která je majitelem českých černouhelných dolů OKD. (Hlavním akcionářem NWR je s 50,5% podílem společnost CERCL Mining, ve které drží polovinu podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny.)

JSW plánuje vytěžit v letošním roce 13,8 až 14 milionů tun uhlí. Po započítání produkce dolu Knurów-Szczyglowice, který JSW koupila letos v dubnu, to znamená pokles těžby o devět až dvanáct procent, uvedla agentura Reuters.

JSW rovněž sníží letošní investiční výdaje na 1,81 miliardy zlotých (11,8 miliardy korun) z původní výše 2,17 miliardy zlotých. Už minulý měsíc společnost sdělila, že pro příští rok srazila plán kapitálových výdajů pod 1,4 miliardy zlotých z 1,8 miliardy. Firma se tím v situaci propadu cen uhlí snaží zmírnit ztráty na minimum.

JSW zaznamenala v prvním pololetí čistou ztrátu 343 milionů zlotých a ztrátu čeká i v celém letošním roce. Akcie JSW se od počátku roku propadly o téměř polovinu a od roku 2011, kdy vstoupily na varšavskou burzu, ztrácejí 80 procent. V pátek jejich kurz sestoupil na rekordní minimum 27,50 zlotého.

Cena koksovatelného uhlí za poslední dva roky klesla zhruba o čtvrtinu. Těžbu v Polsku navíc zasáhla letošní mírná zima, která dál zvýšila již tak vysokou úroveň neprodaných zásob.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru