Pokud má být historie dobrým průvodcem pro odhad budoucí výkonnosti amerických akcií, mají se investoři vskutku na co těšit. Důvodem má být podle investiční společnosti BTIG vzorec chování, který se na trzích v posledních padesáti letech pravidelně opakuje po volbách do Kongresu v polovině volebního období. Právě po nich totiž obvykle následuje půlrok dramatického růstu akcií.

BTIG své závěry dokládá konkrétními daty. Ta ukazují, že od roku 1964 průměrný půlroční růst indexu S&P 500 po třinácti "midterm" volbách dosáhl 16,5 procenta. To je výrazně vyšší hodnota, než která je v průměru viditelná v ostatních letech (3,7 %).

Za zlepšením výnosnosti lze pravděpodobně hledat ukončení nejistoty, kterou na trzích samotné volby vyvolávají. Zklidňuje se rétorika a místo boje o kongresová křesla přichází na řadu opět běžná politika – tedy řešení urgentních ekonomických problémů a nedostatků.

Co víc, údaje S&P Capital IQ naznačují, že od roku 1945 se index S&P 500 v průměru ročně zhodnotí o 15,1 % v případě, že je Kongres pod kontrolou republikánů, zatímco v prezidentském křesle sedí demokratický zástupce.

Jedná se o vůbec nejlepší výkonnost ze všech možných politických kombinací (například "republikánský" Kongres + republikánský prezident). Vůbec nejhorší výkonnost si index S&P 500 připisuje při kombinaci, v rámci níž fiskální politiku řídí republikánský prezident a v Kongresu je moc rozdělena shodně mezi oba politické protipóly.

Pokud by se tedy historie měla opakovat, americké trhy (reprezentované indexem S&P 500) by mohla čekat prudká růstová rally. Na druhou stranu je třeba jedním dechem dodat, že s historií korelující vývoj nemusí vůbec nastat a trh se klidně může pohybovat zcela opačným směrem.