Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) lze přiblížit jako robustní mechanismus, přes který mohou české firmy získat kýžené dotace. OPPIK definuje oblasti podpory, stanovuje, jaké společnosti mohou o peníze žádat a také kolik je možné na konkrétní projekt získat. Jedná se s trochou nadsázky o kouzelnou skříňku, jež se nachází mezi investičním záměrem české firmy na jedné straně a evropskými penězi na straně druhé. V současné době probíhá finalizace podmínek čerpání dotací, je však již možné identifikovat hlavní oblasti podpory.
Vnitřní architekturu OPPIK tvoří čtyři pilíře nazývané prioritními osami programu. Ty byly za spolupráce úředníků ministerstva průmyslu a obchodu s odborníky na regionální politiku z Evropské komise dále rozpracovány do pětadvaceti programů podpory, z nichž lze zmínit například Inovace, Potenciál, Technologie, Úspory energie nebo ICT a sdílené služby. Právě tato úroveň OPPIK je pro žadatele zásadní. Jsou to totiž tyto programy, které vypisují výzvy k podávání žádostí o dotaci. Podívejme se však nejprve na několik důležitých obecných podmínek.
Praha má smůlu, výše podpory klesá ovšem skoro všem
Zásadní podmínkou, jež se mimochodem nijak neliší od minulého rozpočtového období, je regionální vymezení programu. Peníze z OPPIK mohou podpořit pouze projekty realizované mimo území hlavního města Prahy, což samozřejmě neznamená, že by se sídlo společnosti ucházející se o dotace nemohlo nacházet v metropoli. Pro pražské firmy je to sice nemilé, ale podle evropských pravidel musí dotace sloužit zejména k podpoře podnikání v méně rozvinutých regionech.
Oproti minulému období se naopak mění maximální výše veřejné podpory projektů – bohužel v neprospěch podnikatelů. Zatímco ještě před rokem získávaly malé podniky dotaci v obvyklé výši 60 procent způsobilých nákladů, první dotace přidělená v novém rozpočtovém období již nepřesáhne 45 procent. Stejný pokles o 15 procent čeká i investiční projekty středních a velkých podniků.
V souvislosti s maximální mírou dotace je však nutné doplnit, že pravidla evropských dotací jsou do jisté míry flexibilní. Například projekty zaměřené na průmyslový výzkum mohou dosáhnout na dotaci v mnohem vyšší míře, dokonce až 100 procent uznatelných nákladů. Obdobné výjimky jsou v oblasti energetiky a energetických úspor, kde se míra podpory pohybuje mezi 30 a 80 procenty. Vždy záleží na podmínkách aktuální výzvy a zejména na charakteru projektu.
Zpracovatelský průmysl, ICT a úspory energie
Jak již bylo zmíněno, OPPIK je rozdělen do pětadvaceti dotačních programů (www.oppik.cz). Některé jsou zcela nové, jiné navazují na programy poskytující podporu v minulých letech. Ve většině z nich je patrné, že OPPIK zvýhodňuje malé a střední podniky (MSP) na úkor velkých firem. Kvůli přehlednosti však nemá příliš význam jednotlivé programy vyjmenovávat, spíše je vhodné přiblížit tři hlavní oblasti, pro které je největší část evropských peněz pro české podnikatele určena.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.