"17. listopadu 1989 jsem měl mít rozhovor v BBC, což nebylo v socialistickém Československu úplně běžné. Ve dvě odpoledne ale redaktor volal a rozhovor zrušil s tím, že jde na studentskou demonstraci na Albertov," vzpomíná na den, kdy začal v Československu přechod ke kapitalismu, tehdejší pracovník Prognostického ústavu a předseda tamní buňky KSČ Vladimír Dlouhý. Další velké rozhovory naleznete zde.
Vladimír Dlouhý (61) vystudoval ekonomii na Vysoké škole ekonomické v Praze, promoval v roce 1977. V letech 1977–1978 studoval MBA na Katolické univerzitě v Lovani v Belgii. Pracoval v Prognostickém ústavu, od roku 1978 byl členem KSČ, ze které vystoupil v prosinci 1989. V letech 1989–1992 byl ministrem hospodářství ČSFR. Byl rovněž místopředsedou strany ODA a ministrem průmyslu a obchodu v letech 1992–1997 ve vládě Václava Klause. V červnu roku 1997 odešel ze všech vládních i politických funkcí vzhledem k sponzorskému skandálu své strany. Nyní působí v soukromé sféře a věnuje se poradenské a pedagogické činnosti. Od září 1997 pracuje jako mezinárodní poradce nadnárodní investiční banky Goldman Sachs se zodpovědností za oblast střední a východní Evropy. V letech 1998–2010 pracoval jako poradce pro ABB. V květnu 2014 byl zvolen prezidentem Hospodářské komory ČR. Je podruhé ženatý, z prvního manželství má syna Štěpána a dceru Markétu. Mezi jeho zájmy patří hudba, historie a sport, především lyžování, golf, cyklistika a běhání.
HN: 17. listopadu jste měl mít v BBC rozhovor. Jak jste reagoval, když ho kvůli dění na Albertově zrušili?
Řekl jsem, že to chápu, normálně pracoval dál a večer jsem šel domů.
HN: Asi jste tedy nečekal nic zvláštního.
Po pádu Berlínské zdi bylo jasné, že ke změně dojde. Už 13. listopadu jsme spolu s Václavem Klausem mluvili s Jeffreym Sachsem. Ptal se nás, kdy dojde ke změně v Československu. Oba jsme říkali, že to tady tak rychle nepůjde, bude to trvat půl roku, možná rok. Takže vývoj bezprostředně po demonstraci na Albertově jsem nepředpokládal.
HN: Když jste chodil po Praze v pondělí 20. listopadu 1989 s Václavem Klausem, viděli jste se už jako tvůrci budoucí hospodářské transformace?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.