Švédská energetická společnost Vattenfall údajně pověřila banku Citigroup zorganizováním prodeje svých uhelných elektráren a dolů v Německu. Agentuře Reuters to v pondělí řekly dva informované zdroje. O hnědouhelné doly Vattenfallu již vyjádřil zájem český Energetický a průmyslový holding (EPH).

Vattenfall v říjnu oznámil záměr prodat východoněmecké lignitové doly a elektrárny, které toto uhlí spalují. Firma tím odchází z minulých velkých akvizic, které ji dovedly do velkých dluhů a ztrát. Vattenfall by prodejem německých aktiv mohl získat až tři miliardy eur (83 miliard Kč).

Vattenfall chce prodejem hnědouhelných aktiv umazat část dluhu, který mu kvůli zahraničním investicím narostl na 151,5 miliardy švédských korun (SEK), tedy asi 455 miliard korun. Firma ve třetím čtvrtletí utrpěla provozní ztrátu 19,4 miliardy SEK.

Vattenfall chce prodat čtyři hnědouhelné doly a elektrárny o celkovém výkonu 9 000 megawattů. Jeden ze zdrojů Reuters uvedl, že kromě EPH by mohlo nabídku podat i několik asijských firem sdružených do konsorcia. Německé energetické společnosti RWE a EnBW už sdělily, že o východoněmecké uhelné doly nemají zájem.

EPH začátkem tohoto měsíce potvrdil, že jeho dceřiná německá hnědouhelná společnost Mibrag má zájem o hnědouhelná aktiva Vattenfallu. Hovoří se i o zájmu českého energetického lídra, skupiny ČEZ. Mluvčí podniku Barbora Půlpanová zájem skupiny ČEZ nepotvrdila, ale ani nevyloučila.