Český Energetický a průmyslový holding (EPH) má zájem o koupi části italských aktivit německého energetického gigantu E.ON. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekly zdroje obeznámené se situací. O tyto aktivity se prý zajímá také italská společnost Edison, která je součástí francouzské energetické firmy EDF.

Společnost E.ON nyní v rámci reorganizace prodává některé vedlejší činnosti, včetně aktivit v Itálii. Za ty by podle zdrojů mohla získat téměř dvě miliardy eur (55 miliard Kč). Jeden ze zdrojů upozornil, že EPH by prý ve finále mohl koupit pouze část těchto aktivit.

O plánované investici EPH v západní Evropě informovaly Hospodářské noviny už začátkem října. Daniel Křetínský tehdy uvedl, že chce do svého impéria začlenit nové elektrárny - ovšem v zemích, kde české finanční skupiny dosud nikdy větší podniky nekupovaly. Investice se prý může pohybovat v řádech desítek miliard korun. Křetínským popsaná strategie naznačovala, že půjde mimo jiné o Itálii.

EPH provozuje elektrárenské, plynárenské a těžební podniky, a to především v České republice, na Slovensku a v Německu. Svou činnost se nyní snaží rozšířit, zájem projevil například o německé aktivity švédské společnosti Vattenfall a slovenské aktivity italské firmy Enel. Nedávno se již dohodl na převzetí britské černouhelné elektrárny Eggborough.

E.ON zasáhlo německé odklonění od jaderné energetiky

E.ON nyní prochází rozsáhlou restrukturalizací, která zahrnuje rozdělení podniku na dvě části. Firma se podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Čelí rovněž masivní podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát.

E.ON působí i v České republice. V jižních Čechách a na jižní Moravě zásobuje E.ON elektřinou 1,2 milionu zákazníků. Podíl E.ON na českém trhu činí asi 20 procent.