Petrochemický holding Unipetrol se může stát výlučných vlastníkem České rafinérské. Transakci schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Spojení firem podle úřadu nebude mít za následek podstatné narušení soutěže na trzích, řekl předseda úřadu Petr Rafaj. S rozhodnutím, které zatím není pravomocné, nesouhlasí Unie nezávislých petrolejářů.
ÚOHS se podrobně zabýval několika oblastmi. Trh takzvaných ex-refinery dodávek benzinu a motorové nafty, velkoobchodních dodávek LPG, topných paliv a mimo jiné také leteckých paliv vymezil jako středoevropský. Spojující se firmy na něm nepřevyšují patnáctiprocentní podíl.
Na trhu s asfaltem v Česku je sice tržní podíl firem vyšší, avšak zůstane nadále zachována možnost dodávek z alternativních, zejména zahraničních zdrojů.
"Úřad dále dospěl k závěru, že spojení nevzbuzuje vážné obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže ani na takzvaných trzích non-retail dodávek benzinu a motorové nafty na území České republiky, neboť spojením vzniklý subjekt na těchto trzích bude vystaven podstatné konkurenci ze strany významných, mnohdy vertikálně integrovaných společností," uvedl šéf ÚOHS Petr Rafaj. Existenci alternativních velkoobchodních dodavatelů pohonných hmot potvrdila úřadu údajně i převážná většina oslovených odběratelů.
S fúzí od začátku nesouhlasí Unie nezávislých petrolejářů, bývalé Společenství čerpacích stanic ČR. Malí distributoři paliv se obávají přílišné dominance Unipetrolu na trhu. "Jsme rozhodnutím překvapeni. Poměřování dopadu fúze středoevropským měřítkem nám nepřipadá odpovídající. Česká rafinerská dlouhodobě dosahuje asi 70 procent podílu ze všech dodávek paliv na český trh," řekl předseda unie Ivan Indráček.
Podle něj jsou alternativy v podobě dovozů, které ve svém rozhodnutí ÚOHS zmínil, spíše teoretické. "Z logistických důvodů nemohou představovat skutečnou obranu proti svévolnému navyšování ceny Unipetrolem," dodal Indráček.
Unipetrol počátkem července oznámil, že využil předkupního práva a přijal nabídku italské firmy Eni na odkup jejího podílu v České rafinérské. Za 30 milionů eur (nyní asi 828 milionů korun) má získat zhruba 32,5 procenta akcií. Transakce by měla být dokončena ještě letos, Unipetrol by poté byl jediným akcionářem České rafinérské.
Unipetrol zvýšil svůj podíl v České rafinérské už začátkem letošního roku, když za více než 27 milionů dolarů (nyní 606 milionů korun) koupil zhruba 16 procent akcií podniku od společnosti Shell Overseas Investments. Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v ČR. Provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.
Unipetrol za letošní tři čtvrtletí vykázal konsolidovanou ztrátu 1,15 miliardy korun, loni ve stejném období hospodařil se ztrátou 706,1 milionu korun. Tržby firma se zvýšila o 28 procent na 95,3 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí se ale Unipetrol vrátil k zisku, vydělal 1,4 miliardy korun.
S fúzí nesouhlasí Unie nezávislých petrolejářů, bývalé Společenství čerpacích stanic ČR, která podala k ÚOHS námitku. Malí distributoři paliv se obávají toho, že Unipetrol bude příliš dominovat na trhu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist