ELKO EP HOLDING, SE

- Firma Evropská skupina vznikla loni a její součástí jsou firmy ELKO EP Utility, ELKO Lighting a ELKO EP, která vznikla jako první v roce 1993.
- Součástí holdingu je i osm zahraničních poboček v Rakousku, Španělsku, Německu, Slovensku, Polsku, Maďarsku, Rusku a na Ukrajině.
- Roční tržby skupiny se pohybují kolem půl miliardy korun.
- Zaměstnává celkem 236 lidí, z toho 170 v Holešově.
- Specializuje se na vývoj, výrobu a prodej klasických relé, ale i bezdrátových systémů iNELS RF Control a drátových neboli sběrnicových systémů iNELS BUS System, které zajišťují inteligentní elektroinstalace v takzvaných chytrých domech.

Když má podle týdeníku Ekonom Jiří Konečný charakterizovat svoji firmu ELKO EP na výrobu elektronických přístrojů, tvrdí, že se vyznačuje jak vně, tak uvnitř rychlým tempem a rozmanitostí. Podnik je tak vlastně odrazem svého zakladatele, který dokázal poměrně kvapným tempem rozpohybovat podnik, jenž nyní v tuzemsku zaujímá 80procentní podíl na trhu a v Evropě obsadil mezi konkurenty čtvrtou pozici.

Na muže, který začínal jako mladík před téměř 22 roky bez podnikatelských zkušeností v garáži rodinného domu svých rodičů, je to velice slušný úspěch. A to původně o podnikatelské dráze vůbec neuvažoval, dokonce se cítil jako zaměstnanec u jedné z prvních privátních kroměřížských firem docela spokojený.

Patří ale k těm, kteří se kolem sebe dívají otevřenýma očima. A tak si nemohl nevšimnout, že se některé elektronické součástky, třeba spínací výkonové bloky pro elektrická vytápění, dají dělat menší a levnější. Zaměstnavatel mu umožnil, aby tuto myšlenku rozvinul jako soukromník, a tak v roce 1993 začal jako fyzická osoba podnikat při zaměstnání.

"Nejprve jsme to dělali jen jako rodina po večerech, posléze jsem zapojil skoro celou ulici. Otec rozvezl jednotlivé komponenty po sousedech, ti doma ve volných chvílích podle mých plánů pájeli, a přivydělávali si tak, otec to zase přinesl a já po nocích přezkoušel, nachystal, polepil a místo dovolené rozvážel zájemcům," vzpomíná Konečný na rukodělné začátky.

Nejprve dělal pro zaměstnavatele, který měl prioritní právo na produkty nahrazující velké bloky, tak 10 kusů měsíčně. Do roka měl Konečný zájemce na 100 kusů měsíčně. "Už jsem neměl čas pořádně se vyspat. A přestože pro mě byla čest dělat v oné firmě, měl jsem tam dobré podmínky, tak jsem dal výpověď," vzpomíná byznysmen s tím, že v roce 1994 už si na vedlejší činnosti vydělal více než v dobře placeném zaměstnání. "Už mě vedlejší příjem krásně uživil a měl jsem tak velkou poptávku, že jsem musel zakázky odmítat. Více už se nedalo v ulici zvládnout," přiznává s úsměvem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.