Okresní soud v německém městě Weilheim in Oberbayern zahájil insolvenční řízení s firmou Viktoriagruppe. Řekl to v pondělí mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka. Ve skladu firmy v německém Kraillingu má SSHR uloženu naftu za několik set milionů korun.

Podle Linky se tímto krokem snižuje šance, že se Česko v dohledné době k naftě dostane, navíc reálně hrozí, že stát nedostane ani plnou kompenzaci. Předběžný insolvenční správce v lednovém rozhodnutí neuznal, že nafta uložená v jejím německém skladu patří České republice.

"Pokud insolvenční správce naftu zahrne do majetku zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe, potom bude prodána. Z peněz, které tím insolvenční správce získá, pak uspokojí věřitele. Ti ale získají jen poměrnou část dlužné částky," řekl Linka. Dodal, že všichni věřitelé mají do 16. března čas přihlásit své pohledávky. Tento krok učiní i SSHR. Věřitelský výbor by se měl sejít 24. března.

Předběžný insolvenční správce ve svém lednovém rozhodnutí neuznal, že nafta uložená v Kraillingu je česká. Argumentoval například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdil, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.

Právě v roce 2010 uzavřela SSHR dodatek smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004, na základě něhož mohla česká pobočka Viktoriagruppe začít v Německu skladovat část českých zásob. Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Současný předseda SSHR Pavel Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení SSHR ale neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala.

Linka také připomněl, že celý případ od října vyšetřuje i česká policie. Předseda SSHR totiž podal trestní oznámení, aby policie prověřila, jestli v případě Viktoriagruppe nešlo o podvod. "Doufám, že policie prošetří všechny okolnosti tohoto případu," uvedl dnes Švagr.

Linka v pondělí zopakoval, že stát má zásoby nafty zhruba na 95 dnů, povinných je 90. Viktoriagruppe skladovala zásoby na 2,5 dne, z toho v Německu by měly nyní být zásoby asi na dva dny. Zásoby na půl dne z českých skladů Viktoriagruppe odvezla SSHR už loni v listopadu. Skončily v nádržích státního podniku Čepro. V Německu je však situace komplikovanější.

To, že se možná nepodaří Česku německé zásoby zachránit, připustili v lednu i někteří čeští politici, například premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr průmyslu Jan Mládek (oba ČSSD). Podle nich můžou za současnou situaci minulé vlády, které byly sice upozorněny na podezřelé okolnosti, ale nijak nejednaly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist