Open space

Open space je způsob uspořádání pracoviště. Může jít o sdílenou kancelář bez příček, kde v jednom otevřeném prostoru pracuje i několik desítek lidí. S konceptem open space přišel v roce 1982 Američan Harrison Owen. 

Zaměstnavatelé zřizují open space zejména pro jeho finanční nenáročnost. Dopad na produktivitu zaměstnanců není jednoznačný. 

Koncept otevřených kanceláří, takzvaných open space, je v českých podmínkách ještě stále docela populární. Převážně mezi zaměstnavateli, podle kterých nabízí nejen systém kontroly, ale i interaktivity, flexibility a jisté neformálnosti. Pro pracovníky ale otevřené kanceláře znamenají mnohdy značnou výzvu. 

"Většina zaměstnanců totiž v otevřených kancelářích trpí. Postrádají ticho a soukromí. Periferně vnímají každého, kdo kolem nich projde," říká Olga Medlíková, lektorka pro byznys, neziskové organizace a státní správu. Hluk a neschopnost se soustředit vede k větší chybovosti, ruší koncentraci pracovníka a zvyšuje jeho srdeční tep.

"V případě open space téměř nenarazíte na 'střední proud' v názorech. Buď ho lidé milují, nebo zatracují. Dlužno říct, že těch, kteří s ním mají problém, je mnohem víc," upozorňuje Medlíková. Pojďme se podrobněji podívat na to, jaké má tento koncept uspořádání výhody a nevýhody a jak se chovat, máme-li v open space pracovat. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se