Česko se v posledních letech těší rostoucímu zájmu podnikatelů ze Slovenska, Polska, Maďarska a balkánských států. Naopak počet ruských a ukrajinských firem v ČR stagnuje. Společnosti z Rakouska, Německa a Nizozemska v tuzemsku podnikají dokonce méně, vyplývá z analýzy dat portálu Informaceofirmach.cz.
V roce 2014 bylo v České republice evidováno více než 450 tisíc obchodních společností, z nichž téměř čtvrtina má majoritního zahraničního vlastníka. Nejčastějšími zahraničními vlastníky jsou Slováci, kteří v Česku vlastní 20 tisíc firem. Rusové podnikají se 17 500 společnostmi, Ukrajinci vlastní 10 800 podniků a Němci před devět tisíc firem.
V posledních několika letech narostl počet firem se slovenskými, polskými, maďarskými, rumunskými či bulharskými vlastníky. "Zatímco v případě Polska či Maďarska hraje roli zejména ekonomická a geografická blízkost, balkánské státy mohou v podnikání v ČR vidět možnost, jak se dostat blíže k západním trhům," uvedl člen představenstva společnosti CRIF - Czech Credit Bureau Pavel Finger.
Z první desítky zahraničních firem však došlo k mírnému poklesu počtu u firem s vlastníky z Rakouska, kdy jejich počet klesl o 7,4 procenta. Německých firem ubylo o 5,6 procenta a o 6,1 procenta méně je i nizozemských podniků.
V úterý startuje soutěž prospěšných podnikatelských nápadů Social Impact Award - čtěte ZDE
Na počátku roku jsou firmy optimistické, domácnosti se méně bojí růstu cen - čtěte ZDE
V posledním desetiletí dramaticky rostl počet firem s ruskými vlastníky, a to z 8300 na 17 500 společností. Nejmarkantnější nárůst počtu firem s ruskými vlastníky byl zaznamenán před rokem 2010, naopak od roku 2012 dochází k určité stagnaci, v posledním roce dokonce k mírnému odlivu ruských firem z republiky. "Přetrvávající krize na Ukrajině a sankční politika EU se na vývoji počtu ruských společností u nás zatím projevily jen mírně," dodal Finger.
Na Slovensku je ruský ekonomický vliv mnohem menší. Firem s ruským vlastníkem tam působí ani ne 500. "Slovensko je díky přijetí eura mnohem integrovanějším státem než ČR, a láká tak podnikatele z dalších států eurozóny, především z Polska, kde se objevuje stoprocentní nárůst v posledních pěti letech," upozornil Finger.
Zároveň se na Slovensku zvýšil počet obchodních společností, které jsou z více než 50 procent vlastněny Ukrajinci. Ti mohou přes Slovensko mnohem snadněji proniknout na západní evropské trhy. Jedničkou v počtu firem se zahraničním kapitálem je na Slovensku přirozeně Česká republika. Po 22 letech od rozdělení Československa tam podniká téměř 17 tisíc firem s českým majoritním vlastníkem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist