Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR koncentruje na jedno místo stížnosti na nekalé chování čínských obchodních partnerů a zřizuje takzvaný Chinese Black List. Je na něm téměř 30 čínských firem podezřelých z podvodu. Asociace to v pátek sdělila ČTK s tím, že zahajuje jednání s velvyslanectvím Čínské lidové republiky v Praze s cílem důsledného prošetření jejich jednání.

"Malé a střední tuzemské firmy objevují Čínu a začínají tam realizovat skutečně zajímavé obchody. Ti, kteří tam začínají, ale občas podlehnou vábení čínských podvodných firem. Ty naslibují našim podnikatelům mimořádné kontrakty, oslní velikostí trhu a nakonec utečou i s prvními zálohami. Není to sice pravidlem, ale jestliže evidujeme již přes 50 postižených českých podniků, je nutné se tomu věnovat," uvedl prezident asociace Karel Havlíček.

Čínské firmy mají často profesionální webové stránky i propracovaný systém komunikace. Českým firmám například nabídnou materiál za výhodných podmínek a podmíní zaplacením dopředu. "Určité zboží skutečně dorazí, jedná se ovšem o naprosto jiný produkt, v ceně o řád nižší. Firma dále přestane komunikovat," uvádí asociace ve své tiskové zprávě.

Podvodníci lákají Čechy i na jednání v Číně

Podvodníci se neštítí ani české podnikatele vylákat do Číny. "Při jednáních v Číně vše vypadá na první pohled bezproblémově, obvykle se dohodnou na ještě větším množství zboží, nicméně čínský partner následně požádá o složení minimální hotovosti na úplatky pro vlivné úředníky nebo notářské poplatky. Psychologický efekt jednání v cizím prostředí často připraví naše podnikatele o nemalé obnosy," upozorňuje asociace.

Mezi další podvody patří například žádosti o zaplacení obnosu z falešné e-mailové adresy, která se liší jen v jednom znaku od adres zavedených seriózních firem. Čínští podvodníci také fingují možnost zaplacení registrace dovozu určitých výrobků do země a objevily se i nabídky prodeje domén s názvem české firmy s čínskou koncovkou .ch za přemrštěné ceny.

Seznam podvodných čínských firem je k nalezení zde.