Průměrná obsazenost pražských hotelů byla loni nejvyšší od roku 2007, když dosáhla 70,5 procenta. Hoteliéři těží ze slabé koruny. Podle studie PwC Trendy evropského hotelnictví 2015 a 2016 letos průměrná cena za pokoj v českém hlavním městě poprvé překoná 2000 korun. Praha se také letos zařadí mezi pět evropských měst s nejrychlejším růstem výnosů na pokoj.

Z pohledu hoteliérů by tak podle studie letos měla Praha patřit mezi pět nejzajímavějších měst v Evropě. Roční růst výnosů na jeden pokoj by měl vzrůst o 3,7 procenta. Rychleji poroste trh v Dublinu (o 8,8 %), Madridu (5,6 %), Londýně (4,6 %) a Římě (3,8 %).

Průměrná cena za hotelový pokoj v Praze dosáhla loni 1982 korun, letos má vzrůst o necelá dvě procenta na přibližně 2018 korun. Česká metropole však zůstane po Portu stále nejlevnějším z evropských měst, která jsou v rámci studie sledována.

"Pražští hoteliéři těží ze slabého kurzu české měny. Letos navíc poptávku po hotelových službách posílí několik významných sportovních událostí, zejména mistrovství světa v hokeji. Rusko-ukrajinský konflikt způsobil pokles poptávky klientů z těchto zemí, nahrazují je však hosté z ostatních evropských zemí, Ameriky a Asie," uvedl odborník PwC na hotelnictví Jan Musil. Rozšiřování ubytovacích kapacit bude podle něj v následujících dvou letech velmi pomalé. V současné době je ve výstavbě 141 nových pokojů a dalších 120 je plánováno.

V roce 2015 by se podle studie mělo podařit překročit 80procentní hranici průměrné obsazenosti hotelů třem městům: Londýnu (84,3 %), Edinburghu (81 %) a Paříži (80,5 %). Nejdražším městem, co se týká hotelů, by měla být letos Paříž, kde by průměrná cena za ubytování měla dosáhnout 257 eur (7000 Kč).