Průměrná obsazenost pražských hotelů byla loni nejvyšší od roku 2007, když dosáhla 70,5 procenta. Hoteliéři těží ze slabé koruny. Podle studie PwC Trendy evropského hotelnictví 2015 a 2016 letos průměrná cena za pokoj v českém hlavním městě poprvé překoná 2000 korun. Praha se také letos zařadí mezi pět evropských měst s nejrychlejším růstem výnosů na pokoj.

Z pohledu hoteliérů by tak podle studie letos měla Praha patřit mezi pět nejzajímavějších měst v Evropě. Roční růst výnosů na jeden pokoj by měl vzrůst o 3,7 procenta. Rychleji poroste trh v Dublinu (o 8,8 %), Madridu (5,6 %), Londýně (4,6 %) a Římě (3,8 %).

Průměrná cena za hotelový pokoj v Praze dosáhla loni 1982 korun, letos má vzrůst o necelá dvě procenta na přibližně 2018 korun. Česká metropole však zůstane po Portu stále nejlevnějším z evropských měst, která jsou v rámci studie sledována.

"Pražští hoteliéři těží ze slabého kurzu české měny. Letos navíc poptávku po hotelových službách posílí několik významných sportovních událostí, zejména mistrovství světa v hokeji. Rusko-ukrajinský konflikt způsobil pokles poptávky klientů z těchto zemí, nahrazují je však hosté z ostatních evropských zemí, Ameriky a Asie," uvedl odborník PwC na hotelnictví Jan Musil. Rozšiřování ubytovacích kapacit bude podle něj v následujících dvou letech velmi pomalé. V současné době je ve výstavbě 141 nových pokojů a dalších 120 je plánováno.

V roce 2015 by se podle studie mělo podařit překročit 80procentní hranici průměrné obsazenosti hotelů třem městům: Londýnu (84,3 %), Edinburghu (81 %) a Paříži (80,5 %). Nejdražším městem, co se týká hotelů, by měla být letos Paříž, kde by průměrná cena za ubytování měla dosáhnout 257 eur (7000 Kč).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist