Elektrárenská společnost ČEZ se chystá vstoupit na trh půjček, které by měly lidem usnadnit nákup solárních panelů na střechu rodinného domku nebo dalších technologií k výrobě vlastní energie.
Podle informací HN je již v pokročilé fázi výběrové řízení na finanční instituci, se kterou by chtěl ČEZ svou novou komerční aktivitu rozjet. Poskytování půjček je jednou částí plánované proklientské strategie, kterou na podzim ČEZ představil.
"Když budete chtít být za pár let energeticky soběstační, budeme tou firmou, která vám dodá solární panely, baterie, půjčí vám na ně, poskytne pojištění i údržbu," řekl tehdy šéf ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro HN.
Záměr ČEZ nabízet lidem spotřebitelské úvěry už před měsícem v rozhovoru s HN potvrdil i Jiří Kunert, šéf UniCredit Bank, která se tendru účastnila. Podle něj plánu na poskytování takových úvěrů nahrávají i současné podmínky na finančním trhu.
"Není divu, velké podniky mají spoustu hotovosti a zhodnocení v bankách je teď velmi nízké," zdůvodnil Kunert, proč se ČEZ nyní intenzivně připravuje nabízet půjčky.
Půjčíme vám na úspory
UniCredit se podle informací z trhu rozhodla v zúženém výběrovém řízení, které stále běží, nakonec nepokračovat. A ve hře nyní zůstali tři hráči: Česká spořitelna, Komerční banka a splátková firma Cetelem.
Oficiálně sice žádná ze tří uvedených firem záměr podílet se s ČEZ na půjčkách nekomentuje, ale to je v této fázi výběrového řízení běžné. Důvodem bývá jednak klauzule o mlčenlivosti účastníků či fakt, že jde o strategický záměr, který by zmíněné společnosti měly dříve než médiím sdělit investorům.
Na podrobnosti je zatím skoupý i ČEZ, každopádně však jeho mluvčí Ladislav Kříž potvrzuje, že s osobními půjčkami začne. "Spotřebitelské financování je důležitou součástí služeb a produktů takzvané decentralizované energetiky. Jak a kdy je našim zákazníkům budeme nabízet, v tuto chvíli zvažujeme," sdělil Kříž.
I když žádné další detaily nechce ČEZ nyní uvádět, podobný koncept v zahraničí už existuje. Také banky jsou totiž nuceny hledat jiné zdroje příjmů.
Například společnost EDF (francouzská obdoba ČEZ) spolupracuje s BNP Paribas Personal Finance, které patří i tuzemský Cetelem. Ve společném podniku pod názvem Domofinance nabízí lidem osobní půjčky třeba na nové kotle nebo další energetické projekty vedoucí k úsporám.
Od roku 2003, co podnik Domofinance funguje, si od něho půjčilo přes 400 tisíc klientů, píše se na firemních internetových stránkách. Od loňska navíc umožňuje vyřízení takové osobní půjčky i on-line.
Právě investicím do úspor nebo drobné energetiky začínají pravděpodobně lepší časy také v České republice. Stát formou programu Zelená úsporám dává každý rok několik miliard korun na dotacích například domácnostem, které se rozhodnou zateplit dům. A díky poklesům cen se stávají stále dostupnějšími i malé zdroje – ať už solární panely na střechách rodinných domů, nebo menší kogenerační jednotky do firem, bytových domů či plaveckých bazénů.
Elektráren na střechách přibude
Právě to hraje do karet ČEZ. Dnes totiž stojí malá sluneční elektrárna o výkonu 10 kW, kterou lze umístit na střechu domu, zhruba přes 400 tisíc korun.
I přes klesající ceny panelů a instalačních prací je to nicméně stále rizikový projekt s nejistou návratností a dnes si tyto zdroje staví spíše nadšenci. Ale státní pobídka ve výši několika desítek tisíc korun z něj může udělat zajímavou investici.
"Energetika prochází velkou, možno říci i revoluční změnou. Nové technologie umožňují, aby si téměř každý zákazník mohl část energií sám vyrábět," naznačuje mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž postupný přechod ke zmíněné decentralizované energetice.
Tedy tomu, že namísto jedné velké elektrárny budou do systému ten samý výkon dodávat tisíce menších elektráren.
S tím, že se budou stavět další solární panely na střechách a další malé zdroje, počítá i aktualizovaný návrh státní energetické koncepce.
Přestože se kvůli přemrštěným podporám stalo v minulých letech slovo solární elektrárna téměř nadávkou, uvažuje nyní stát o obnovení podpory. I když v umírněnější formě přes zmíněný program Nová zelená úsporám.
Podobně chce stát malým zdrojům vyjít vstříc také legislativně. Podle novely zákona, která nyní leží v Poslanecké sněmovně, by tak do budoucna nemusely zdroje do 10 kW potřebovat licenci od Energetického regulačního úřadu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist