Představitelé americké centrální banky (Fed) nemají jednotný názor na to, kdy by mohli začít zvyšovat úrokové sazby ze současných rekordních minim. Vyplývá to ze zápisu z březnového zasedání banky. Někteří podle zápisu očekávají zvýšení úroků již v červnu, zatímco jiní vzhledem k obavám z nízké inflace počítají s pozdějším termínem, píše agentura AP.

Podle agentury Reuters zápis ukázal, že představitelé Fedu navzdory zahraničním rizikům a slabému začátku roku věří v oživení americké ekonomiky a pokračují v přípravách na zvyšování úrokových sazeb. O načasování růstu úroků v USA se na finančních trzích již delší dobu intenzivně spekuluje kvůli jeho možným dopadům na další vývoj největší světové ekonomiky.

Fed v prohlášení po březnovém zasedání naznačil, že se blíží ke svému prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006, podmínil to ale dalším zlepšováním trhu práce a jasnými známkami růstu nynější příliš nízké inflace. Podle očekávání z prohlášení vypustil slib, že bude při rozhodování o zvyšování úrokových sazeb "trpělivý".

Fed od prosince 2008 ve snaze o podporu ekonomiky drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta. V březnu uvedl, že její zvýšení na dubnovém zasedání je "nepravděpodobné".

Analytici dříve předpokládali, že Fed by mohl k prvnímu zvýšení úroků přikročit v červnu. Nyní však podle agentury AP mnozí předpovídají, že úroky stoupnou nejdříve na zářijovém zasedání banky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist