Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni v prvostupňových rozhodnutích uložil za chyby ve veřejných tendrech pokuty za více než 72 milionů korun. Proti roku 2013 to bylo zhruba o pětinu více. Dále dal antimonopolní úřad pokuty 228 milionů korun za porušení hospodářské soutěže.

Podle statistik úřadu výrazně vzrostl i počet zahájených správních řízení. Loni jich bylo 981, což znamená meziroční nárůst o 47 procent. Více řízení v jednom roce úřad dosud nikdy nezahájil.

Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje je za růstem počtu podnětů boj firem o zakázky. "Pomalu každý, kdo je z tendru vyloučen, se obrací na náš úřad, je to jednoznačně konkurenční boj," uvedl Rafaj. Podněty posílají úřadu i instituce, které se v ČR starají o evropské fondy, z nichž jsou zakázky financovány. Další skupinou stěžovatelů jsou podle něj nespokojení občané.

Z 981 loni zahájených řízení bylo 634 na návrh některé z firem. V těchto případech ÚOHS zahajuje řízení automaticky. Některé firmy ale podají návrh a pak nezaplatí kauci. 

Firmy loni složily na ÚOHS za kauce přes 130 milionů korun, do státního rozpočtu propadlo 6,6 milionu korun. Pokuty úřad uložil v 273 případech. Podle Andrey Schelleové z advokátní kanceláře Achour & Hájek se antimonopolní úřad nebojí ukládat vysoké pokuty. "Připomeňme si například rekordní výši pokuty 25 milionů korun udělené Českým drahám za nákup vlakových souprav Railjet," uvedla Schelleová. Sankci loni pravomocně potvrdil předseda ÚOHS.

Tam, kde ještě není uzavřena smlouva s vítězem a zadavatel v tendru chyboval, platí města a obce náklady řízení ve výši 30 tisíc korun. Celkově za tuto položku loni ÚOHS vybral přes tři miliony korun.

Rekordně se chybovalo i při hospodářské soutěži 

Antimonopolní úřad loni na základě prvostupňových rozhodnutí o hospodářské soutěži uložil pokuty za 228 milionů korun. Je to téměř desetkrát více než v roce 2013. Výše pokut podle Rafaje kolísá většinou v dvouletých cyklech, celkově má ale v posledních šesti letech vzrůstající tendenci.

Správní řízení v oblasti hospodářské soutěže u kartelů a zneužití dominantního postavení trvají často několik let. Důvodem je mimo jiné počet firem, které ÚOHS podezřívá z kartelu. Například v případě prošetřování trhu stavebních zakázek je jich kolem 20. Toto řízení ale ÚOHS dosud neuzavřel.

Z loňských pokut ÚOHS uložil 63,3 milionu korun dvěma dodavatelům přístrojového vybavení nemocnic, firmám Hospimed a Puro-Klima. Rozhodnutí není dosud pravomocné, obě firmy podaly rozklad. Zmíněné firmy figurují mimo jiné v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, za kterou tento týden padaly vysoké tresty. 

ÚOHS loni vydal deset rozhodnutí v oblasti kartelů a jedno v oblasti zneužití dominance. Podle Rafaje jde o vysoká čísla. "Loňský rok byl velmi úspěšný, vydal se největší počet rozhodnutí za poslední roky. Dojížděli jsme rozpracované případy z minulých let," uvedl Rafaj. Podstatné podle něj je, že většina případů se týká těch nejzávažnějších případů.