Americký konglomerát General Electric (GE) se chce zbavit všech divizí mimo průmyslové odvětví. Odprodat chce i část svého byznysu ve finančním sektoru GE Capital. Na základě tohoto rozhodnutí akcie společnosti vzrostly o osm procent ještě v době před začátkem obchodování.

Pod GE Capital spadá pátá největší banka v Česku GE Money Bank, o jejímž prodeji se už delší dobu spekuluje.

GE uvedla, že jejím cílem je vytvořit "jednodušší a hodnotnější firmu" tím, že opustí finanční sektor. GE například prodává své aktivity na trhu komerčních nemovitostí investiční společnosti Blackstone Group a bance Wells Fargo za 26,5 miliardy dolarů (685 miliard korun).

Tato dohoda je největší transakcí na americkém realitním trhu od roku 2007. Tehdy Blackstone koupila správce nemovitostí Equity Office Properties Trust za 39 miliard dolarů.

Společnost se nyní chce zaměřit na zvyšování ziskovosti své produkce leteckých motorů, energetických zařízení a technologií pro těžbu ropy.

"Jsme v tom správném čase, kdy je nejlepší prodat část společnosti zaměřující se na finanční služby. Faktory jsou pomalý růst, nízké úrokové sazby a velké množství likvidity," prohlásil generální ředitel společnosti Jeff Immelt. "Domníváme se, že naše rozhodnutí je pro investory dobré," dodává.

Šéf GE Jeff Immelt uvedl, že zisky společnosti z úvěrových aktivit by měly v příštím roce dosáhnout 75 procent celkového zisku z 55 procent v roce 2013. GE se už zbavuje některých finančních aktivit dceřiné společnosti GE Capital, prodává výrobu elektrospotřebičů švédskému Electroluxu a dohodla se na koupi energetické divize francouzského Alstomu.

GE očekává, že do roku 2018 bude tvořit více než 90 procent příjmů společnosti průmysl. V roce 2014 činily příjmy z činnosti v průmyslu 58 procent. 

ge

Vývoj akcií společnosti General Electric během 5 dní. Zdroj: Reuters