Společnost Rolls-Royce získala od letecké společnosti Emirates zakázku na letecké motory v objemu 9,2 miliardy dolarů (233,5 miliardy korun). Oznámily to v pátek firmy. Pro britského výrobce leteckých motorů je to vůbec největší zakázka v historii. Akcie Rolls-Roycu reagovaly na oznámení růstem o více než dvě procenta.

Firma má dodat 200 motorů typu Trent 900 pro 50 čtyřmotorových letadel A380, které aerolinky chtějí od příštího roku uvést do provozu. Britská společnost bude rovněž dlouhodobě zajišťovat servis a údržbu těchto motorů.

Emirates, které sídlí v Dubaji, si motory od Rolls-Roycu objednaly vůbec poprvé. Zbytek strojů v obřím letovém parku aerolinií je osazen motory Engine Alliance, což je společný podnik koncernu General Electric a amerického výrobce motorů Pratt & Whitney.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Šéf aerolinek Tim Clark uvedl, že na leteckou společnost zapůsobil závazek britské firmy nepřetržitě zlepšovat výkonnost motorů Trent.

Rolls-Royce je druhým největším výrobcem leteckých motorů na světě po americkém konglomerátu General Electric. Zisk společnosti ale loni klesl o osm procent. Rolls-Royce vinu svalil na větší nejistotu, způsobenou nízkými cenami ropy, a před dvěma měsíci upozornil, že v tomto roce by mu zisk mohl klesnout až o 13 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist