Čínský prezident Si Ťin-pching v pondělí zahájil dvoudenní návštěvu Pákistánu, během níž by měl oznámit chystané čínské investice v zemi ve výši 46 miliard dolarů (1,17 bilionu korun). Finance mají jít hlavně na výstavbu takzvaného čínsko-pákistánského hospodářského koridoru, tedy sítě silnic, železnice, ropovodů a plynovodů mezi oběma zeměmi, informoval zpravodajský server BBC News.

Dopravní spojnice se potáhnou v délce asi 3000 kilometrů mezi přístavem Gvádar v pákistánské provincii Balúčistán a západočínskou Ujgurskou autonomní oblastí Sin-ťiang.

Zmíněné projekty poskytnou Číně přímý přístup k Indickému oceánu. To je podle analytiků zásadní pokrok v plánech Pekingu posílit svůj ekonomický vliv ve střední a jižní Asii, přičemž investice Číny daleko překročí americké výdaje v Pákistánu. 

Pákistán naopak doufá, že čínské investice podpoří jeho problémovou ekonomiku a pomohou ukončit vleklou energetickou krizi, jejímž důsledkem jsou takřka každodenní výpadky dodávek elektřiny.

Podle serveru BBC News jsou během návštěvy připraveny k podepsání dohody ve výši asi 28 miliard dolarů, další budou prý vzápětí následovat. Kromě dopravní sítě jsou plánovány energetické projekty, které by měly generovat 16,4 tisíce megawattů elektřiny. To se rovná aktuální kapacitě Pákistánu, uvedla agentura AFP. 

Čínský prezident se v Pákistánu sejde se svým protějškem Mamnúnem Husajnem, s premiérem Navázem Šarífem a s některými ministry. V úterý pronese projev v pákistánském parlamentu. Tématem rozhovorů má být rovněž bezpečnostní spolupráce. 

Čína a Pákistán mají dlouhodobě blízké politické a vojenské vztahy, které zčásti vycházejí z antipatie obou zemí vůči sousední Indii. Peking ale v poslední době začal posilovat své vztahy s Dillí, což vyvolalo v Islámábádu nelibost, a Siova návštěva Pákistánu má zemi ujistit o přetrvávajícím pevném spojenectví.

Čína je hlavním dodavatelem zbraní do Pákistánu a od Islámábádu zase opakovaně žádá pomoc při boji s čínskými muslimskými separatisty, kteří se údajně ukrývají na pákistánském území, píše server BBC News.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru