Největší britský obchodní řetězec Tesco potvrdil nemilé prognózy analytiků - ve středu oznámil největší ztrátu za 96 let svého fungování. Do ztráty ve výši 6,4 miliardy liber se promítly vysoké odpisy majetku a budov, jejichž hodnotu Tesco v minulosti nadhodnocovalo.

Loni se provalilo, že Tesco "nafouklo" svůj zisk za první pololetí finančního roku 2014/2015 o 263 milionů liber.

Účetní machinace společnost přiznala na podzim. Následky od té doby řeší nový šéf Dave Lewis, který nahradil ve funkci dlouholetého šéfa Philipa Clarka.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Tesco sice vykázalo provozní zisk, nyní ho ale čekají ve světě i v Česku "odtučňovací" měsíce. Firma oznámila už na jaře, že se rozloučí až s tisíci manažery. Škrty a restrukturalizace se týkají i tuzemska.

Generální ředitel společnosti Dave Lewis po zveřejnění výsledků prohlásil, že Tesco zažívalo "velmi těžký rok". Obchodní zisk firmy dosáhl očekávaných 1,4 miliardy liber, nicméně je to méně než předloňských 3,3 miliardy a jde již o třetí propad za sebou.

"Dnešní výsledky odrážejí zhoršení situace na trhu a úpadek naší konkurenceschopnosti během posledních několika let," komentoval Lewis výsledky společnosti.

Nárůst tržeb v Česku

V Česku Tesco komunikovalo za poslední finanční rok nárůst tržeb o tři procenta - ty tak v tuto chvíli dosahují necelých 44 miliard korun.

"V České republice jsme zaznamenali nárůst prodejů v průběhu celého roku a ke zlepšení došlo také v Maďarsku, Polsku a na Slovensku," uvedl generální ředitel Tesco Europe David Morris. Tesco nicméně nezveřejnilo výsledek hospodaření. Ještě v posledním finančním roce 2013/2014 řetězec vykázal ztrátu ve výši rekordních čtyř miliard korun. I tady sehrály svou roli vysoké odpisy budov.

Fotografie Tesco v číslech:

V rámci celkové restrukturalizace oznámilo Tesco před několika týdny změnu vedení ve Střední Evropě, což je jediná lokalita, kde řetězec vedle domovské Británie a Irska v Evropě působí.

Z Prahy nyní vede David Morris všechny středoevropské trhy společnosti. Tesco v rámci šetření i v našem regionu zeštíhluje management.

Situace zůstává obtížná i v zahraničí. V Asii obchodní zisk firmy klesl o 15,3 procenta a v Evropě o 31,1 procenta, napsala agentura Reuters.

Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě. Od roku 1996 působí rovněž na českém trhu. V současnosti má v tuzemsku více než dvě stovky obchodů, 19 čerpacích stanic a sedm obchodních center. Provozuje také franšízingovou síť Žabka, která čítá více než stovku obchodů.