Společnost MSV Metal Studénka, přední evropský výrobce výkovků a výlisků pro železnice a další odvětví, zvýšila v loňském roce své tržby oproti roku 2013 o 13 procent na 800 milionů korun. Ukazatel EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, firmě ve srovnání s předchozím rokem stoupl dokonce o 52 procent na 129 milionů korun. 

MSV Metal Studénka je přímým nástupcem bývalého závodu Vagónka Studénka na výrobu vagonů, založeného v roce 1901. Podnik, který se v roce 2011 dostal do insolvence, převzal v roce 2013 nový majitel, brněnská investiční skupina JET Investment.

Generální ředitel podniku Ivo Lazecký uvedl, že loňské výsledky jsou pro firmu historickým úspěchem, především při srovnání fungování společnosti v období insolvence a po ní, a svědčí o její dobré kondici. Ukazatel EBITDA podle něj rostl díky vytváření finančních zdrojů na investice a opravy, optimálně rozvrženému kapitálu, moderním technologiím a inovativním produktům, devalvaci koruny a díky týmu zkušených techniků a konstruktérů.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Pro tento rok je naším cílem hranici tržeb opět překročit, a to téměř o 20 milionů korun," uvedl Lazecký. Firma podle něj aktuálně zaznamenává rekordní objemy prodeje šroubovek a háků a významný nárůst prodeje kompletních náhradních dílů pro nákladní vozy.

Většina produkce jde na export

Více než 80 procent svých výrobků společnost exportuje. V současnosti aktivně obchoduje s více než 190 zákazníky ze 22 zemí. "K nejvýznamnějším klientům patří kromě Českých drah evropští národní železniční dopravci z Německa, Švýcarska, Belgie, Francie či Slovenska a mnoho dalších železnic z celého světa," uvedla Selingerová.

Téměř 100 milionů korun firma investovala. Mezi nejvýznamnějšími investicemi bylo dokončení vývoje a zkoušek nového nárazníku a děleného táhla. Přes 50 milionů korun šlo do nové výrobní linky na sériovou výrobu odlehčeného nárazníku, jejíž součástí je i moderní lakovna. Hana Kratochvílová z MSV Metal Studénka uvedla, že cílem kovárny je nyní významně zvýšit nabídku barvených a lakovaných výkovků.

Firma nyní ve svém areálu ve Studénce zaměstnává přes 400 pracovníků. "Od roku 2010, tedy období restrukturalizace, přibylo 40 nových pracovních míst. V plánu na rok 2015 je nábor další desítky zaměstnanců," uvedla Selingerová. Loni činila průměrná měsíční mzda v podniku 25 398 korun, což bylo o 3,23 procenta více než v roce 2013.