Tipy obsažené v našem seriálu se vztahují k manažerské praxi. To však vůbec neznamená, že jsou použitelné jen ve světě byznysu – svou povahou jsou univerzální a platí pro libovolné prostředí. Pro lepší přehlednost je uvádíme v abecedním pořadí. Předchozí díly jsou k nalezení zde:
Nakládejte se svým časem efektivně. Využijte k práci i cestu do zaměstnání - čtěte ZDE
Máte problémy s time managementem? Vytvořte si časový plán a snímek - čtěte ZDE
Naučte se delegovat úkoly. Jinak uškodíte sobě i firmě - čtěte ZDE
Chcete šetřit časem? Využívejte videokonference a jiné moderní technologie - čtěte ZDE
Firemní hierarchie je košem na odpadky. Výše míří jen podstatné sdělení - čtěte ZDE
Kontrola může čas šetřit i ubírat. Závisí na tom, jak s ní pracujeme - čtěte ZDE
Napětí drží firmu v chodu. Bez něj nic podstatného nevznikne - jen letargie - čtěte ZDE
Nedokončená práce
Pro podnikání i většinu pracovních úkolů (s výjimkou veřejné správy) platí, že k úspěchu nevede rozsah provedených prací, ale jejich výsledek. Je dobré s úkolem začít a je dobré v něm pokračovat. Dokud jsme však úkol zcela nedokončili, nejen, že jsme nedosáhli toho, čeho jste dosáhnout měli, ale nedosáhli jsme ve skutečnosti ničeho. Řada lidí má přesto zvyk pracovat na určitém úkolu chvíli, poté jej dát stranou a současně si namlouvat, že něčeho dosáhli.
Tento způsob práce vede ke značným časovým ztrátám. Důvodem je, že se k danému úkolu často už vůbec nevrátíme, takže čas na něm strávený je zcela ztracen. Anebo se k němu vrátíme, musíme však po tomto návratu věnovat určitý čas opětnému uvedení se do jeho problematiky, přehledu toho, co jsme již vykonali a novému uspořádání vlastních myšlenek. Začneme-li proto s určitým úkolem, který není příliš rozsáhlý, měli bychom se vždy snažit jej dokončit. Vyjádřeno jinými slovy, nesnažme se hromadit za sebou zásobu prací či úkolů dokončených jen zpola.
Postupovat podle této zásady je pochopitelně nemožné, je-li úkol příliš rozsáhlý na to, aby byl ukončen najednou. Jak postupovat v těchto situacích? Je třeba se řídit heslem "rozděl a panuj", tedy rozložit úkol do dílčích etap, které lze zvládnou najednou. Tedy stanovit si, možná i písemně, vždy určitý dílčí cíl a dokončit jej bez přerušování. Jde v zásadě o takzvanou salámovou metodu, se kterou se setkáme v jednom z dalších pokračování tohoto seriálu, a to až bude řeč o metodách, jak čelit odkládání.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.