Česká národní banka (ČNB) trhy nepřekvapila. Na svém čtvrtečním zasedání se bankovní rada rozhodla nechat základní úrokovou sazbu, kterou ovlivňuje všechny ostatní úroky v ekonomice, na takzvané technické nule. Zůstává tak stále na hodnotě 0,05 procenta.

ČNB rovněž ohlásila, že nemění svůj závazek držet oslabenou korunu nad hranicí 27 korun za jedno euro přinejmenším do druhé poloviny roku 2016. Guvernér Singer na tiskové konferenci prohlásil, že je centrální banka připravena na obranu kurzu bez dalšího varování neomezeně intervenovat prodejem korun a nákupem eur.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Na dotaz novinářů guvernér uvedl, že bankovní rada zatím neurčila přesnou hranici, kdy přestane banka užívat slabší kurz koruny jako nástroj měnové politiky.

Pravděpodobnost, že by ČNB musela korunu dále oslabit, se oproti předchozímu zasedání bankovní rady snížila. Guvernér zmínil, že ceny i výkon ekonomiky rostly rychleji, než centrální banka čekala. 

Během nejbližších dvanácti měsíců tak bankovní rada očekává, že inflace sice poroste rychleji, než ČNB předpokládala, stále však bude hluboko pod cílem, který činí dvě procenta. 

ČNB rovněž očekává, že česká ekonomika poroste rychleji, než banka původně předpovídala. Guvernér zmínil, že ekonomické oživení České republiky je robustní - roste průmyslová výroba i maloobchodní tržby. Ty obvykle předvídají, jak se budou vyvíjet útraty domácnosti.

Banka také po výtkách ze strany evropských institucí upravila pravidla úročení povinných minimálních rezerv bank tak, aby byla připravena na hypotetickou situaci, kdy by musela řešit záporné úrokové sazby.

Česká národní banka zároveň zveřejnila prognózu, podle které předpokládá stabilitu úrokových sazeb na nynější velmi nízké úrovni a používání kurzu jako nástroje měnové politiky do konce roku 2016. Následný návrat do standardního režimu nebude znamenat posílení kurzu koruny na úroveň před zahájením intervencí. 

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu centrální banka tehdy působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Bankovní rada již dříve oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.