Sobotní jednání ministrů financí eurozóny dohodu nepřineslo. Politici jednání ukončili kolem půlnoci. Znovu se sešli v neděli od jedenácti hodin. Ministrům se prý sice povedlo vyjednat několik opatření, ale o osudu Řecka by měla rozhodnout až schůzka hlav států eurozóny, která probíhá odpoledne.

Podle finského ministra financí Alexandera Stubba je návrh vzešlý z nedělního jednání Euroskupiny ambiciózní a má tři pilíře. Ministři chtějí schválení klíčových reforem řeckým parlamentem nejpozději do 15. července. Poté musí Atény představit podrobný plán zavádění reforem. A třetím krokem je pak privatizace, v rámci které by měl například vzniknout svěřenecký fond.

I tak se ale několik ministrů nechalo slyšet, že v návrzích stále zůstávají bílá místa. Ty tak budou muset zaplnit lídři zemí eurozóny. Řecký premiér po jednáních prohlásil, že je připravený pro kompromis, ale dohoda je možná jen když ji budou chtít všechny země.

Největší překážkou dohody byla při sobotních jednáních nedůvěra v to, že Řecko skutečně zavede úsporná opatření, proti kterým se Řekové minulou neděli vyslovili v referendu. Vláda země navíc žádá nový záchranný balíček. Ten měl původně hodnotu 53,5 miliardy eur, ale podle analytiků by země mohla ve výsledku potřebovat až 80 miliard eur.

Největšími kritiky řeckých návrhů jsou Němci a ostře proti nim vystupují i Finové.

Podle diplomatů je nyní ve hře následující varianta: věřitelé slíbili Aténám třetí záchranný balíček, ale definitivně ho schválí až poté, co řecký parlament schválí pět konkrétních reforem. 

Další odklad dohody ale může být velký problém pro řecké banky, které mají podle dostupných informací v současné době dost kapitálu pouze na pondělí a úterý.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:00
Jednání dnes pokračují

Začíná on-line reportáž z dění kolem řecké dluhové krize, kterou budeme v Hospodářských novinách sledovat celý den.

Shrnutí včerejšího vývoje čtěte v článku naší zpravodajky z Bruselu zde.

10:01
Večerní summit Evropské unie byl zrušen

Předseda Evropské rady Donald Tusk odvolal konání summitu všech lídrů zemí Evropské unie. V Bruselu se dnes sejdou pouze ministři financí zemí eurozóny, kteří budou pokračovat v jednáních o třetím záchranném balíku pro Řecko, která včera zkrachovala, a po nich se sejdou lídři zemí platících eurem. Summit lídrů všech zemí Evropské unie se měl konat, pouze pokud nebude dohoda mezi Aténami a věřiteli. Proč konkrétně je summit zrušen, zatím ale není jasné, protože k dohodě bylo ještě včera podle vyjádření některých aktérů schůzky daleko.

10:14
"Budeme jednat, dokud nedospějeme k závěru"

"Budeme jednat, dokud nedospějeme k závěru o Řecku," napsal předseda Evropské rady Tusk. 

Nelze připustit odchod Řecka z eurozóny, řekl podle dnešního italského tisku italský premiér Matteo Renzi. Německým představitelům prý dnes řekne, že je potřeba dosáhnout kompromisu, a nikoliv ponižovat Atény. "Musí být dosaženo dohody. Itálie nechce, aby Řecko opustilo euro, a Německu říkám: Už to stačilo," cituje Renziho římský deník Il Messaggero.

10:14
Německo chce Řecko ponížit, tvrdí vysoce postavený člen Syrizy

Německo se podle vysoce postaveného poslance vládní Syrizy Dimitrise Papadimulise snaží Řecko ponížit nebo svrhnout jeho vládu. Místopředseda Evropského parlamentu tak podle agentury Reuters reagoval na požadavek německého ministra financí Wolfganga Schaübleho, aby Atény sáhly k tvrdším úsporným opatřením nebo na pět let opustily eurozónu.

"Jde tu o to, ponížit Řecko a Řeky nebo svrhnout vládu premiéra Alexise Tsiprase," řekl Papadimulis televizní stanici Mega TV.

10:17
Kyperský ministr financí: Odchod Řecka z eurozóny už nepřichází v úvahu

Kyperský ministr financí Harris Georgiades před dnešním jednáním Euroskupiny prohlásil, že odchod Řecka z eurozóny už nepřichází v úvahu.

10:21
Finanční trhy na řeckou krizi příliš nereagují

Finanční otřesy a krize, které nyní postihují tři země na třech různých kontinentech, provází nápadná nepřítomnost paniky na finančních trzích. Hrozba odchodu Řecka z eurozóny, těžký pád čínských akcií z rekordních maxim a možnost bankrotu Portorika, který by byl největší v americké historii, na trzích nevyvolala takřka žádné projevy nákazy. To se diametrálně liší od situace na světových trzích po vypuknutí krize amerického hypotečního trhu v roce 2008 a řecké dluhové krize od roku 2010. Napsal to list The Wall Street Journal.

Finanční nákaza se nedostavuje z několika příčin; významné je především to, že velké světové banky nedrží větší množství dluhopisů tří zasažených zemí a od krize celkově výrazně omezily úvěry bankám a firmám v zahraničí. Banky tak nehrají roli zesilovače finančních krizí jako v minulých otřesech, kdy se potíže přelévaly prostřednictvím bank z jedné země do dalších.

Navíc globální investoři se už z Řecka v minulých letech masově stáhli a Evropská centrální banka přislíbila, že v případě dopadu řeckých potíží na finanční systém zajistí podporu. Evropské instituce přitom v minulých letech vybudovaly ochrannou zeď právě proti takovým dopadům a jen málo ekonomik má podobné problémy jako Řecko. To se týká i Číny, kde navíc mají zahraniční finanční investoři kvůli regulaci své možnosti stále omezené.

10:31
Dombrovskis: Evropská komise dnes mandát k vyjednání záchranného programu nedostane

Optimismem před schůzkou nehýřil ani místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. „Diskuse je opravdu komplikovaná. Myslím si, že Evropská komise dnes ale nedostane mandát k tomu, aby mohla začít vyjednávat třetí záchranný program pro Řecko,“ uvedl Dombrovskis s tím, že ministři financí mají především připravit dobré podklady pro diskusi lídrů zemí eurozóny, která v Bruselu začíná v 16 hodin.

10:33
Finský ministr Stubb: Potřebujeme více závazků

"Kdybychom měli stav jednání posoudit na stupnici od jedné do desíti, tak jsme teprve někde na třetím až čtvrtém stupni," uvedl před dnešní schůzkou ministrů financí zemí eurozóny finský premiér Alexander Stubb. "Nikdo se nesnaží blokovat jednání. Snažíme se najít řešení ve velmi složité situaci. Problém je, že to, co Řekové představili, už nestačí. Takže potřebujeme více závazků a hlavně jistotu, že budou zavedeny do praxe," dodal.

10:38
Řecké banky potřebují 10 miliard eur

Gavin Hewitt z BBC přišel s informací, že řecké banky budou potřebovat rekapitalizaci v objemu 10 miliard eur. 

10:41
Italský ministr chce vidět konkrétní kroky

"Hlavní překážkou jednání je nedostatek důvěry. Rád bych viděl řeckou vládu udělat konkrétní kroky, a to hned zítra v parlamentu," uvedl před schůzkou Euroskupiny italský ministr financí Pier Carlo Padoan. Nepřímo tak potvrdil, že ministři diskutují o tom, že by Řecku třetí záchranný program schválili, ale pouze pokud už během příštího týdne v parlamentu odhlasuje některé klíčové reformy.

10:44
Eurozóna zasedne odpoledne

Summit eurozóny naváže na jednání ministrů financí zemí sdílejících euro. Rokování lídrů zemí platících eurem začne dnes v 16 hodin odpoledne. Informaci potvrdil předseda Evropské rady Donald Tusk. 

10:57
Řecká média nevylučují pád tamní vlády

K bazaru, kdy handrkování může skončit vyhozením Řecka z eurozóny, přirovnává sobotní bezvýslednou schůzku ministrů financí zemí platících eurem řecký konzervativní deník Kathimerini. Řecké listy se shodují na tom, že současná situace může vést až ke vzniku nové řecké vlády.

Premiér Alexis Tsipras podle Kathimerini váhá, zda se pustit do velkých personálních změn v kabinetu, který tvoří jeho levicová Syriza a národně-konzervativní Nezávislí Řekové, nebo zda dovést Řecko k předčasným volbám. Nevylučuje ani vznik vlády národní jednoty.

I středový list To Vima uvádí, že ve hře je přechodná vláda s účastí více stran. Proevropské strany už prý plánují, jak vytvoří nový kabinet, který předluženou zemi zachrání.

Bulvární deník Ethnos předvídá, že vyhazov z vlády čeká všechny rebely a odpadlíky, nejdřív je ale podle něho třeba zachránit Řecko. Také podle deníku I Avgi spojeného se Syrizou je prioritou záchrana země, teprve potom přijde čas řešit problémy s odpadlíky v řadách Tsiprasovy strany.

10:59
Kažimír: Teď to není o demokracii, teď je to o financích

"Není možné dnes uzavřít dohodu. Můžeme maximálně sepsat několik doporučení pro lídry, kteří se sejdou po nás," řekl slovenský mistr financí Peter Kažimír. Na otázku, jestli si nemyslí, že je nedemokratické chtít po Řecích, aby schválili příští týden tolik základních reforem, odpověděl: "Teď to není o demokracii, teď je to o financích, Řekové by určitě ocenili, kdyby se jim například otevřely banky."

11:05
Euroskupina se schází k jednání

Na místo již dorazila i ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

11:14
Šandžius: Dohoda závisí na politicích a ti umí kouzlit

"Dosažení dohody je na politických lídrech a ti umí občas kouzlit. Doufám, že dnes budeme svědky zázraku," řekl litevský ministr financí Rimantas Šandžius. 

11:36
Ministři jednají

Všichni ministři financí eurozóny už jsou na místě a další jednání Euroskupiny k řecké dluhové krizi začalo. 

12:01
Frustrace mezi novináři, píše naše zpravodajka z Bruselu

Nejen politici věří, že se dnes stane zázrak nebo pomohou kouzla. Novináři si od včerejší půlnoci, kdy jednání ztroskotala na mrtvém bodě a začíná být čím dál tím pravděpodobnější, že neděle opět nepřinese konečné rozřešení řecké krize, kladou otázku, jak vysvětlí, že se "den D" opět nekonal. Vypadá to, že člověk začne dříve věřit na jednorožce než na to, že "den D" někdy přijde.

12:17
Kalousek: Ministry limitují domácí voliči

"Každý ministr se zodpovídá také domácím voličům, proto se dohoda hledá tak těžko," řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Naznačil také, že kdyby Německo uspořádalo referendum o tom, jestli dále podporovat Řeky, výsledek by bylo mnohem jednoznačnější "ne", než jaké bylo v řeckém referendu o návrzích věřitelů.

12:22
Sobotka: Nezávidím Evropské centrální bance

"Evropská rada byla zrušena. Zdá se, že stále není na stole žádný konkrétní výsledek jednání, ačkoliv neděle byla opakovaně označena za deadline. Problémem je, podle informací které máme k dispozici, nízká důvěra k ochotě Řeků skutečně realizovat návrhy, se kterými v posledních dnech přišli. Jsou to totiž z velké části stejné reformy, které řečtí občané odmítli v nedávném referendu a které řecká vláda ještě nedávno označovala za vydírání a ponižování Řecka. Nicméně vůle jednat dál na úrovni eurozóny stále převažuje.

Nezávidím opravdu ECB, která bude muset v krátkém čase znovu rozhodovat o nouzovém financování řeckých bank. I proto je důležité, aby dnešní jednání vyslala jasný signál o tom, zda je dohoda o setrvání Řecka v měnové unii možná," uvedl ve svém prohlášení k zrušení summitu EU o Řecku český premiér Bohuslav Sobotka.

12:24
Situace v řeckých bankách je špatná

Pokud by ministři financí i lídři zemí eurozóny trvali na tom, že Řecko musí nejprve schválit několik reforem, než mu třetí záchranný program odsouhlasí, nemusí to vydržet řecké banky. Ty už mají kapitál pouze na den až dva. Před bankrotem je může zachránit pouze Evropská centrální banka.

Řeckým bankám by nepomohlo ani to, že by vláda donutila střadatele podílet se na jejich restrukturalizaci. To se stalo například před dvěma lety na Kypru, kdy vláda ve snaze rekapitalizovat banky odepsala část úspor těm, kteří měli v bance uchováno přes 100 tisíc eur. Do 100 tisíc jsou totiž úspory v celé EU ze zákona garantovány.

Takzvaný bail-in by ale řeckým bankám nepomohl. Podle několika zdrojů je totiž ze současných 120 miliard eur, které jsou v řeckých bankách, pouze 30 miliard eur nad zákonem chráněnou hranicí. Z toho je navíc 20 miliard eur kapitál malých firem, který tyto společnosti potřebují k dennímu provozu.

12:26
Rusnok: Blížil bych se pozici Finska či Německa

Spíše bych se blížil pozicím zemí jako Finsko či Německo, řekl v Otázkách Václava Moravce bývalý ministr financí a člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok. Zalévání problému dalšími půjčkami nic neřeší. Těžko dávat peníze někomu, kdo není schopen garantovat minimální záruky toho, co slíbil, že bude dělat, dodal Rusnok na adresu Řecka.

12:43
Lucemburský ministr zahraničí varoval Německo

"Pokud bude Německo usilovat o grexit, odstartuje to hluboký konflikt s Francií, ze kterého se stane katastrofa pro Evropu," řekl Jean Asselborn pro německý list Sueddeutsche Zeitung.

13:06
Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer k Řecku
13:08
Cambadélis: Evropané nechápou přehnanou reakci Němců

Představitel francouzské socialistické strany Jean-Christophe Cambadélis vyzval lídry evropských levicových stran, aby se zasadili o záchranu řecké ekonomiky.

Evropané nechápou přehnanou reakci Němců, uvedl v prohlášení. Cambadélis, jehož otec pochází z Řecka, vyzval zejména německé sociální demokraty, kteří jsou partnerem v koalici kancléřky Merkelové, aby naléhali na kompromisní řešení.

Francie se snaží zabránit odchodu Řecka z eurozóny, naproti tomu Německo pokládá reformní návrhy řecké vlády za nedostatečné.

13:17
Maltský premiér Muscat: Klíčová je důvěra

Maltský premiér Joseph Muscat uvedl, že je zapotřebí najít řešení, ale ne za každou cenu; klíčová je důvěra v Řecko. Malta je proti odpisu části dluhu, upřednostňuje ale pružnost podmínek. Jeho estonský kolega Taavi Rõivas mu vzápětí přitakal.

13:41
Pozdrav z vesmíru

Kosmonaut Scott Kelly, který tráví rok na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), poslal Řecku pozdrav. K přání všeho nejlepšího připojil fotku Atén z oběžné dráhy.

13:43
Nálada v Aténách

Agentura AFP se vydala do aténských ulic, aby zmapovala náladu řeckého obyvatelstva v době, kdy se v Bruselu rozhoduje o jeho budoucnosti.

Obyvatelé řecké metropole se zmítají mezi obavami, zlobou a nadějí, píše AFP v době, kdy ministři financí probírají, zda bude možné jednat o další pomoci Řecku, přičemž hrozí jeho odchod z eurozóny.

Důchodci, kteří v Řecku nejvíce strádají, soudí, že evropští partneři jsou k jejich zemi přísní. Návratu k vlastní měně se však obávají. Kromě německého ministra financí Schäubleho si na paškál berou i Finsko, které k Řecku také zaujímá tvrdý postoj. "Pokud uvidíme něco Made in Finland, tak to nekoupíme," uvedl penzista Nikos.

Taxikář Antonis je ale klidný a na adresu věřitelů poznamenává: "Řeknou ano, řeknou ne, aby zastrašili lidi, ale nakonec to podepíšou."

13:47
Kdo pomáhá Řekům?

Podle Frankfurter Algemeine Zeitung Řekům se sepisováním návrhů nepomáhali pouze Francouzi, ale také úředníci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.

14:01
Euroskupina chce po Řecku větší úsporná opatření

Eurozóna chce po Řecku daleko tvrdší opatření, než navrhovala. Podle návrhu závěrů schůzky ministrů financí zemí platících eurem, který má k dispozici agentura Reuters, "Euroskupina souhlasí s věřitelskými institucemi, že řecký návrh potřebuje značně posílit a rozšířit, aby poskytl přijatelné podmínky pro možný tříletý program z ESM".

Mezi závazky, které věřitelé po Aténách požadují, jsou následující:

Řecko splní střednědobý cíl pro primární přebytek ve výši 3,5 procenta HDP do roku 2018.

Vláda zavede ambiciózní reformu důchodů a specifikuje opatření, jimiž kompenzuje dopad, který bude mít na rozpočet rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten určil, že bylo snížení důchodů v roce 2012 lidem pracujícím v soukromém sektoru a živnostníkům protiústavní a vláda má důchody opět zvýšit na původní úroveň.

Vláda má také přijmout ambiciózní reformu trhu produktů, tím se myslí například nedělní prodej nebo vpuštění konkurence mezi mlékaře, pekaře či lékárníky.

Řekové by měli také urychlit a rozšířit program privatizací.

14:05
Šéf řecké opoziční strany dorazil do Bruselu

Evaggelos Meimaraki, který předsedá největší řecké opoziční straně Nová demokracie, podle všeho dorazil do Bruselu.

14:05
Rusko chce Řecku pomoci

Rusko chce podpořit ekonomické oživení Řecka rozšířením spolupráce v energetickém sektoru, oznámil dnes ruský ministr energetiky Alexandr Novak. V prohlášení zaslaném reportérům uvedl, že Rusko zvažuje možnost přímých dodávek energetických surovin do Řecka. Ministr doufá, že bude možné dosáhnout dohody během několika dní. Řecko v současnosti kupuje od Ruska plyn a ropu.

14:21
Německá kancléřka Angela Merkelová přijela do Bruselu

Před jednáním Evropské lidové strany, které předchází summitu eurozóny, přítomným novinářům neposkytla žádný komentář k současné situaci.

14:25
Do Bruselu se sjíždí další státníci eurozóny

Zaparkované vládní speciály vyfotil a umístil na Twitter estonský premiér Taavi Rõivas.

14:26
Rusnok a Kalousek k Řecku

Řecko by podle místopředsedy TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska mohlo zůstat v eurozóně, pokud bude dodržovat dohody a platit dluhy. Půjčovat Řecku za stávajících podmínek je i podle člena bankovní rady ČNB a někdejšího premiéra Jiřího Rusnoka nesmyslné. Uvedli to v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Rusnok se přiklonil k požadavku německého ministra financí Wolfganga Schaübleho, podle něhož by Atény měly přijmout tvrdší úsporná opatření nebo na pět let opustit eurozónu. "Zalévání řeckého problému dalšími půjčkami nic neřeší," uvedl Rusnok.

Podle Kalouska by dočasný odchod byl cestou, jak část dluhů Řecka odepsat. Nemyslí si ale, že by pak návrat této předlužené země mezi státy platící eurem byl možný. Pokud by Řecko v eurozóně zůstalo, bylo by to dobré i s ohledem na migrační krizi, dodal.

14:29
Před summitem eurozóny se sešli i evropští socialisté
14:39
Tsipras připravuje kvůli sporům o schválení reforem obměnu řecké vlády

Obměnit vládu by mohl Tsipras už tento týden, spekulují řecká média. Řecký premiér čelí sílícímu odporu ve vlastní straně. Radikálně levicovou frakci vede ministr Panajotis Lafazanis. Část strany prosazuje vystoupení z eurozóny a návrat k drachmě. Více se dočtete zde.

14:42
Čas do středy

Země, které zastávají tvrdý postoj k Řecku, chtějí čekat do středy, zda další návrh reforem projde řeckým parlamentem. Grexit, tedy odchod Řecka z eurozóny, není na pořadu dnešního summitu, cituje reportérka Financial Times nejmenovaného představitele eurozóny.

14:51
Privatizační fond podle Německa

Fond, který německý ministr financí Wolfgang Schäuble navrhuje, by měl být podobný "Treuhandanstaltu" (Fond národního majetku nebo také Poručnická správa), známého také jako Treuhand. To byla agentura, která zprivatizovala firmy ve východním Německu. Dohlížela na restrukturalizaci a prodej přes 8,5 tisíce státem vlastněných společností.

15:18
Tsipras: Dohodu musí chtít všechny strany

"Můžeme dnes dosáhnout dohody, ale musí ji chtít všechny strany," řekl před klíčovou schůzkou lídrů zemí eurozóny řecký premiér Alexis Tsipras. On je údajně připraven ke kompromisům.

15:20
Žádné doporučení od Euroskupiny

Ministři financí nedali ani po mnohahodinovém jednání lídrům eurozóny společné stanovisko týkající se řeckého návrhu. Před summitem eurozóny to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Připomněla, že mnoho zemí Řecku nedůvěřuje. Nejde podle ní o dohodu za každou cenu.

15:23
Hollande: Francie udělá vše pro dohodu

Francouzský prezident Francois Hollande"Francie udělá vše, co bude v jejích silách, abychom dnes dosáhli dohody," uvedl francouzský prezident Francois Hollande. V sázce je dnes večer podle něj nejen to, jestli bude zítra Řecko ještě v eurozóně, ale také celá Evropa. Hollande také odmítl "dočasný odchod" Řecka z eurozóny. Řecko musí být buď uvnitř, nebo venku.

15:28
Juncker: Budu bojovat za dohodu do poslední milisekundy

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes před schůzkou jen zopakoval, že se bude snažit "do poslední milisekundy", aby byla dohoda uzavřena. To bylo ale vše, co dříve velmi výřečný Juncker novinářům sdělil.

15:34
Merkelová: Důvěra byla ztracena
15:53
Musíme se domluvit dnes, řekl šéf Evropského parlamentu

Šéf Evropského parlamentu Schulz: Dnes musíme dosáhnout dohody a já věřím, že se nám to podaří. V sázce je budoucnost Evropy, řekl před summitem eurozóny. 

16:08
Kompromis vítá i belgický premiér

Belgický premiér Charles Michel před summitem eurozóny řekl, že řecké návrhy nejsou zcela uspokojující, všichni se ale musí pokusit vybičovat ke kompromisu. Na otázku ohledně dočasného odchodu Řecka z eurozóny odvětil: "To si v žádném případě nepřeji."

16:12
Několik zásadních věcí zůstalo nevyřešeno

"Ušli jsme dlouhou cestu, ale několik zásadních věcí zůstalo nevyřešeno. Zůstane to na lídrech," řekl po schůzce ministrů financí šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

"Myslím, že jsme udělali velký pokrok, ale v textu stále zůstává několik prázných míst, která budou muset vyplnit lídři eurozóny na summitu," potvrdil lucemburský šéf státní pokladny Pierre Gramegna.

16:16
Jednání ministrů skončilo. Summit eurozóny začne za několik minut

Zpravodaj ČTK v Bruselu hlásí, že jednání ministrů financí eurozóny po 4,5 hodiny skončilo.

Summit eurozóny by měl být zahájen během několika minut.

16:19
Návrh dohody má tři pilíře

"Dokázali jsme dát dohromady myslím hodně ambiciózní návrh," odcházel ze schůzky ministrů financí optimisticky nalazen Fin Alexander Stubb. Jeho obsahem jsou tři hlavní pilíře. Zaprvé, schválení několika klíčových reforem řeckou vládou a parlamentem do 15. červnence. Zadruhé musí být schválen také podrobný, konkrétní plán zavádění dalších reforem. "A zatřetí jsme se domluvili na čtyřech důležitých bodech týkajících se privazitace. Ty obsahují například vytvoření svěřeneckého fondu," popsal Stubb.

16:24
Summit eurozóny právě začal
16:32
Dohoda bude vyžadovat ústupky

Řecký premiér Alexis Tsipras řekl ministru financí USA Jackovi Lewovi, že dohoda, která má Řecku zajistit peníze výměnou za reformy, bude vyžadovat ústupky od všech zainteresovaných. Informuje o tom list Kathimerini, který se odvolává na zdroj z řecké vlády. Řekové se snaží partnery z eurozóny přesvědčit, že si zaslouží třetí finanční pomoc. Bez ní zemi hrozí odchod z eurozóny.

16:51
Řecko musí do středy schválit nové zákony

Ministři zemí eurozóny dali Řecku čas do středy, aby schválilo nové zákony jako podmínku k jednání o záchranném programu. Řekl to dnes finský ministr financí Alexander Stubb. Pokud se Řecko na novém záchranném programu nedohodne, stále existuje možnost, že bude muset opustit eurozónu.

16:56
O grexitu se v tuto chvíli nejedná

Podle rakouského ministra financí Hanse Jörga Schellinga není grexit v tuto chvíli předmětem jednání.

17:07
Tisková konference

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz avizoval tiskovou konferenci.

17:16
Z jednání vrcholných představitelů eurozóny
17:20
Summit je v plném proudu
17:46
Nápad převedení peněz z privatizace je od Junckera

Myšlenka, aby Řecko převedlo 50 miliard eur z privatizace státního majetku do zvláštního fondu a z něj zaplatilo dluhy, nepochází z Německa. Řekl to dnes předseda Evropského parlamentu, Němec Martin Schulz. Podle něj s tím přišlo Lucembursko.

"Juncker přišel s myšlenkou, že majetek určený k privatizaci je možné použít k řešení řeckého dluhu… Záměrem je stabilizovat možnosti Řecka a tím stabilizovat i jeho dluh," řekl Schulz. Lucemburčan Juncker je zároveň předsedou Evropské komise.

Šéf Evropského parlamentu ale trvá na tom, že zodpovědnost za prodej majetku by mělo mít Řecko. "Myslím, že nelze očekávat, aby státní majetek Řecka dostal někdo jiný, aby se o něj postaral," citoval Schulze britský The Telegraph.

18:05
Pokud nebude dohoda možná...

"Pokud nebude možná dohoda, měla by být Řecku nabídnuta rychlá jednání o jeho suspenzaci z eurozóny s možností restrukturalizace dluhu," píše se v návrhu, který ministři financí dali lídrům eurozóny jako podklad pro jednání. Tato pasáž je v závorce, to znamená, že se lídři musí rozhodnout, jestli ji v závěrech nechají, nebo ne. 

18:10
Jednání se přerušuje

Jednání eurozóny se přerušuje kvůli konzultacím s poradci. 

18:12
Seznam reforem, které mají projít do středy

Redaktorka Politico Europe Tara Palmeriová zveřejnila seznam reforem, které údajně Euroskupina chce, aby Řecko schválilo do středy.

18:16
Záchranný balík může narůst až na 86 miliard eur

Finanční nároky na třetí záchranný program se neustále navyšují. Z počátečních 15 miliard je současný odhad, který představili ministři financí zemí eurozóny svým lídrům, až 86 miliard eur.

18:22
Eurozóna má vážné obavy o udržitelnost řeckého dluhu

"Existují vážné obavy o udržitelnosti řeckého dluhu," píše se v návrhu závěrů dnešní schůzky lídrů zemí eurozóny, které mají HN k dispozici. Udržitelnost se zhoršila kvůli už 12 měsíců dlouhému nedodržování závazků reforem, které dala dřívější řecká vláda v druhém záchranném programu.

18:33
Tsipras se setká s Merkelovou, Hollandem a Tuskem

Řecký premiér Alexis Tsipras se má na okraj summitu eurozóny setkat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, řekl agentuře Reuters zdroj z řecké vlády.

18:40
Jednání Tsiprase s Merkelovou, Hollandem a Tuskem začalo
18:53
Kopie dokumentu Euroskupiny
19:19
Tvrdé požadavky

Materiál pro jednání eurosummitu obsahuje vůči Řecku velmi tvrdé požadavky na rychlé provedení prvních reforem a následné další kroky. Dokument také jako jednu z možností dalšího vývoje připouští dočasný odchod Řecka z eurozóny s následnou možnou restrukturalizací dluhu, informuje z Bruselu zpravodaj ČTK.

19:28
Podle Babiše bude Grexit nutný

 

20:44
V Aténách se začali scházet demonstranti

V aténských ulicích se opět objevují demonstranti. Na svých transparentech mají znovu "oxi" tedy "ne". Odmítají reformní opatření a řada z nich prosazuje grexit.

20:47
Politici "mučili" Tsiprase

Schůzka premiéra Tsiprase s kancléřkou Merkelovou, prezidentem Hollandem a předsedou Evropské rady Tuskem prý připomínala "mentální waterboarding". Podle zdrojů listu The Guardian dostal řecký premiér dvě možnosti. Buď se stane v podstatě svěřencem eurozóny tím, že okamžitě přijme reformy tento týden, nebo opustí euro a bude sledovat, jak řecké banky kolabují.

20:54
Summit pokračuje

Summit eurozóny po přerušení pokračuje. Jeden z činitelů EU ale novinářům právě řekl, že předseda Evropské rady Donald Tusk předpoklládá nejméně ještě jedno přerušení summitu jako takového, aby dal prostor k dalšímu kolu bilaterálních a vícestranných rozhovorů a konzultací, hlásí z místa zpravodaj ČTK Jakub Dospiva.

20:55
USA jsou potěšeny zprávami od Tsiprase

Řecký premiér Alexis Tsipras hovořil o jednáních kolem řecké dluhové krize s ministrem financí USA Jackem Lewem. Ministr po jednání oznámil, že je "povzbuzen zprávami o dosaženém pokroku" a vyzval obě strany, aby ukázaly pružnost.

"Obnova důvěry vyžaduje ukázat, že bude zaveden program a že budou přijata opatření, která zajistí udržitelnost dluhu," citovala jej zahraniční média.

21:00
Řecko čeká politické drama

Řekové jsou v šoku z opatření, která pro jejich zemi navrhuje eurozóna. Otřesy zažívá i vládnoucí Syriza. "Je jasné, že nás čeká dramatický politický vývoj. Syriza je nyní v podstatě rozdělena napůl," popsal pro list The Guardian levicový politik Nikos Bistis.

Podle informací deníku je tak reálné, že by výměna ministrů, kteří se postavili proti schválení reforem, by mohlo přijít už v pondělí.

21:07
Euro v reakci na víkendový vývoj oslabuje

Burza v Sydney již zahájila pondělní obchodování. Je tak prvním trhem, kde se již projevují víkendová jednání. Hned po startu obchodování tu euro spadlo vůči dolaru o půl procenta. 

21:46
Řecké daně

Z celkového objemu daní, které mělo Řecko vybrat v roce 2010, jich zůstalo nevybráno 89,5 procent, tvrdí na svém blogu americký list The Washington Post. Pro srovnání: v případě Německa činil podíl nevybraných daní pouze 2,3 procent, uvádí list, který se odvolává na data Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Vysoký podíl nevybraných daní zaskočil mnoho lidí na sociálních sítích. Server BBC pak přišel s vysvětlením, že jde o chybnou interpretaci dat. údaj 89,5 procent se podle něj vztahuje k historickým dluhům na dani, tedy nikoliv k dani, kterou mělo Řecko od svých občanů v roce 2010 vybrat. Problém je ale ještě složitější a týká se způsobu, jakým si Řekové vedou účty, podotýká BBC.

21:59
Draghi požaduje politický závazek

Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi požaduje po Řecku "politický závazek".

22:04
Brusel má smysl pro humor a plán C

Diplomaté začínají mluvit o plánu C: Řecko zůstane v eurozóně a zbytek zemí ji opustí.

22:06
Další schůzky v průběhu týdne

Kromě zítřejší plánované schůzky ministrů financí zemí eurozóny se dá podle diplomatických zdrojů čekávat další schůzka ve středu, nebo ve čtvrtek, a také nejspíše na konci týdne. 20. červenec, den, kdy musí Řecko splatit 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance už bude rozhodující. Pokud Atény peníze nesplatí, ECB bude požadovat splacení půjček, které dala jak státu, tak řeckým bankám. A Řecko upadne do bankrotu.

22:27
Šest reforem

Podle kolegů z řeckých médií by čistě technicky neměl být problém stihnout prohlasovat šest reforem v řeckém parlamentu do středy. Jsou už údajně dávno připravené a stačí je jen posunout k hlasování. S podporou opozičních stran by to řecký premiér Alexis Tsipras měl zvládnout.
Řekům se ale údajně nelíbí zřízení fondu pro správu privatizací.

22:39
On-line reportáž končí

Reportáž z dění kolem řecké krize končí, Hospodářské noviny však budou jednání dále sledovat. Přejeme všem dobrou noc.

Redakce HN