Britské vydavatelství Pearson se rozhodlo prodat vydavatele deníku Financial Times (FT) společnost FT Group. Přebírá ji největší japonská mediální skupina Nikkei za 1,29 miliardy dolarů (necelých 32 miliard korun). Agentuře Reuters to ve čtvrtek potvrdily obě firmy. Součástí prodeje není podíl 50 procent v časopise The Economist, který rovněž FT Group vlastní, napsala agentura Reuters.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Dohoda je jednou z největších akvizic uskutečněných japonskou mediální firmou. Spojení by mělo být dokončeno ve čtvrtém čtvrtletí, musí ho ještě schválit antimonopolní úřady.

Nikkei je největší nezávislou mediální skupinou v Asii. Firma byla založena v roce 1876, jejím hlavním produktem jsou noviny Nikkei a půjčuje svůj název hlavnímu japonskému akciovému indexu. Vydává také knihy a časopisy, je aktivní v oblasti digitálních médií, databázových služeb a rozhlasového a televizního vysílání, upozornila agentura AP. List Nikkei je největším ekonomickým listem v zemi, má 3,12 milionu předplatitelů a je velmi oblíbený mezi generálními řediteli v Japonsku, nedaří se mu však prosadit mimo domácí trh.

FT je součástí vzdělávací divize Pearson, jejíž výnosy loni činily 1,15 miliardy liber. Skupina vede diskuse o prodeji Financial Times střídavě už léta a debaty na toto téma se v poslední době zintenzivnily kvůli oslabení vzdělávací divize, která trpí poklesem počtu vysokoškoláků v Americe a snížením prodeje učebnic.

Generální ředitel Pearsonu John Fallon nyní v prohlášení uvedl, že Pearson byl téměř 60 let pyšným vlastníkem FT, ale v současném zpravodajském prostředí je nejlepším způsobem, jak zajistit novinářský a komerční úspěch FT, učinit z něj součást globální, digitální zpravodajské společnosti. Pearson se nyní podle něj zcela zaměří na své vzdělávací aktivity.

Bývalá generální ředitelka firmy Pearson Dame Marjorie Scardinová prohlašovala, že prodej FT se uskuteční jen "přes moji mrtvolu". Její nástupce Fallon, který se ujal funkce v lednu 2013, však tento slib nezopakoval, i když často říkal, že FT je nedílnou součástí komerční a strategické vize Pearsonu.

Loni měly Financial Times kolem 720 tisíc předplatitelů. Z toho 70 procent jich má předplacenou digitální verzi listu. Podle dat firmy Pearson FT Group za rok 2014 utržila 334 milionů liber se ziskem 24 milionů liber.

Zdroje agentury Bloomberg původně uvedly, že o Financial Times by mohl mít zájem německý mediální koncern Axel Springer, ale také investoři z Evropy, Blízkého východu či Asie.

Vydavatelství Axel Springer tyto spekulace na svých webových stránkách ve čtvrtek odmítlo.

Do skupiny FT Group kromě věhlasných novin, které jsou tištěné na růžově losovém papíře, patří také Investors Chronicle, Banker, MandateWire, Money-Media a Medley Global Advisor.

List FT poprvé vyšel v roce 1888 jako čtyřstránkové noviny. Firma Pearson noviny koupila v roce 1957. V současnosti má FT 500 novinářů ve více než 50 místech po celém světě.

FT na internetových stránkách uvedl, že celkový náklad, který zahrnuje internetové předplatné a tištěné noviny, v dubnu stoupl meziročně o 12 procent na 722 000. Počet předplatitelů FT.com se zvýšil o 20 procent na 522 000, což představuje 70 procent celkového nákladu. Náklad u tištěných novin se snížil o pět procent na 213 000.