Běžný účet platební bilance, který zahrnuje veškeré ekonomické transakce české ekonomiky se zahraničím, skončil v červnu v přebytku 13,3 miliardy korun. V květnu byl letos poprvé ve schodku, a to 3,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila Česká národní banka.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Bilance zboží a služeb byla v červnu v přebytku 29,9 miliardy. V červnu byly vyplaceny dividendy ve výši 17,1 mld. korun. Saldo převodů z rozpočtu Evropské unie do Česka je aktivní ve výši 2,8 miliardy korun. Na kapitálovém účtu jsou zahrnuty příjmy z rozpočtu EU v objemu 47,7 miliardy. Aktivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu se v posledních měsících zvyšuje.

"Červnový výsledek běžného účtu platební bilance příjemně překvapil," komentoval čísla analytik ČSOB Petr Dufek. Zásluhu na tom mají podle něho jednak nižší dividendy, ale především jde o výsledek vysokého přebytku zahraničního obchodu se zbožím a službami. Úspěch českých exportních firem se tak zrcadlí v rostoucím kladném saldu běžného účtu. Vedle silného přílivu peněz do ekonomiky z titulu běžných transakcí narůstá v letošním roce balík peněz z fondů EU.

"Platební bilance ČR má letos našlápnuto k výraznému přebytku běžného účtu. Vedle zdárného vývoje exportů tomu napomáhají také nízké ceny ropy, díky nimž se zlevňují dovozy do české ekonomiky. Za celý letošní rok se přebytek běžného účtu může vyšplhat až ke dvěma procentům HDP, v roce 2014 činil přebytek 0,6 procenta," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Vývoj běžného účtu platební bilance je příznivý napříč středoevropským regionem. Vnější rovnováha těchto ekonomik je zdravá a dále se zlepšuje. Toto platí též o české ekonomice, dodal.

Analytik: Intenzita intervencí se v srpnu snížila a nepřesáhla pět miliard

"Ačkoliv samotný příliv peněz z fondů EU je transformován dle dohody ČNB s vládou mimo devizový trh, vysoké přebytky zahraničního obchodu budou působit i nadále ve směru posilování koruny, kterému centrální banka bude muset intervencemi bránit," upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler. Podle celkového objemu korunové likvidity bankovního sektoru odhadl, že se objem intervencí pohyboval v srpnu zatím v jednotkách miliard korun a nepřekročil dosud pět miliard. Z tohoto pohledu se tak intenzita intervencí proti druhé polovině července zřejmě snížila. Tehdy totiž ČNB, která hodlá držet kurz koruny nad 27 korunami za euro, podle jeho odhadů intervenovala v objemu kolem 20 miliard korun.

Bilance platebního účtu - červen 2015

Odliv kapitálu na finančním účtu (čisté půjčky do zahraničí) činil 43,2 miliardy korun vzhledem k nárůstu aktiv vůči zahraničí. Saldo přílivu přímých zahraničních investic bylo 1,2 miliardy. Saldo reinvestovaného zisku činilo 7,3 miliardy. Saldo přílivu přímých investic (čisté výpůjčky ze zahraničí) v ročním úhrnu v posledních měsících klesá, ale v červnu se tento trend zastavil. Saldo přílivu portfoliových investic ve výši 2,4 miliardy korun (čisté výpůjčky ze zahraničí) bylo ovlivněno především na straně pasiv zvýšením držby vládních korunových dluhopisů nerezidenty a emisí dluhopisů v zahraničí v objemu 115 milionů eur. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu vykazuje zvyšování odlivu kapitálu (čisté půjčky do zahraničí), ale v posledních dvou měsících se trend zastavil.

Saldo ostatních investic vykázalo příliv kapitálu (čisté výpůjčky ze zahraničí) v objemu 5,4 miliardy korun. Příliv kapitálu byl ovlivněn především zvýšením krátkodobých pasiv a snížením krátkodobých aktiv bank vůči zahraničí. Saldo transakcí pro klienty ČNB vedlo (po vyloučení kurzových rozdílů) ke zvýšení devizových rezerv o 52,5 miliardy korun, uvedla ČNB.

Červnová platební bilance ČR (vybrané položky, v miliardách korun):

Běžný účet 13,256
- zboží a služby 29,912
- prvotní důchody -16,503
- druhotné důchody -0,150
Kapitálový účet 48,387
Finanční účet 43,183
- přímé investice -1,195
- portfoliové investice -2,363
- ostatní investice -5,425
- rezervní aktiva 52,514

Zdroj: ČNB