Velká část internetových obchodů podle České obchodní inspekce (ČOI) nadále porušuje předpisy. Inspektoři zjistili nedostatky u 87 procent e-shopů, které kontrolovali v letošním druhém čtvrtletí. Nejčastějším problémem bylo klamání spotřebitele, například v otázce reklamací či odstoupení od kupní smlouvy.

Mnozí obchodníci totiž dosud nezapracovali do svých obchodních podmínek občanský zákoník, který platí od loňského ledna. V pátek to sdělil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Úroveň e-shopů se i přes opakované kontroly nezlepšuje, v prvním čtvrtletí zjistila inspekce nedostatky u 80 procent vytipovaných obchodů.

Od letošního dubna do června pracovníci ČOI pravomocně uložili na dvě stě pokut ve výši jeden milion korun, další desítky řízení ještě neskončily. Provedli celkem 279 kontrol e-shopů, jen ve 13 procentech případů nezjistili žádné pochybení.

Vysoký počet zjištěných nedostatků inspekce vysvětluje tím, že její kontroly byly cílené. Ke kontrole vyhledávala obchody, u kterých vzniklo na základě předchozího sledování podezření na nedodržování předpisů, a některé zkontrolovala na základě upozornění nespokojených spotřebitelů.

"Česká obchodní inspekce přijala v průběhu 2. čtvrtletí 2015 celkem 1533 podání spotřebitelů a z šetřených podnětů prokázala jeho oprávněnost nebo jiné porušení povinností v celkem 172 případech," uvedl mluvčí ČOI.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Většina podání však byla podle něj stejně jako v milosti mimo kontrolní a sankční pravomoc inspekce, neboť prodávající porušili ustanovení občanského zákoníku vymahatelná pouze soudní cestou. To se týká například nesouhlasu kupujícího s vyřízením reklamace, nevrácení peněz po odstoupení od smlouvy nebo nedodání již zaplaceného zboží.

"Kromě ověřování důvěryhodnosti e-shopu doporučuji spotřebitelům obezřetnost zejména při nákupech značkových výrobků. Vymoci zpět finanční nároky může být v těchto případech velmi problematické, při nákupu ve třetích zemích prakticky nemožné," uvedl v tiskové zprávě ředitel ČOI Mojmír Bezecný.