Společnost TTC Marconi rozšiřuje svůj byznys a nabírá nové zaměstnance. Dodavatel a výrobce komunikačních sítí, který nabízí technologie mimo jiné pro ČEZ, Správu železniční dopravní cesty, Pražskou energetiku nebo Armádu České republiky, otevřel v pražských Malešicích vývojové centrum TTC Labs. Tamní inženýři se budou nově zaměřovat na nejvyšší stupeň podpory u telekomunikačních operátorů z celého světa.

"Půjde o velmi kreativní a do jisté míry jedinečnou práci na unikátních technologiích, u nás v Česku jinak těžko dostupných," říká výkonný ředitel společnosti TTC Marconi Richard Hartmann. Jeho odborníky nyní budou volat telekomunikační operátoři, kteří budou mít například problémy ve své síti s přenosem videa.

"Když se při prověření ukáže, že se nejedná o standardní „lehko“ vyřešitelný problém, je kontaktováno vývojové centrum TTC Labs v Praze, které hledá řešení na úrovni jádra kódu a je schopno najít řešení, kde standardní postupy selhávají," popisuje šéf firmy, která do konce roku přijme třicet odborníků. Během jednoho roku jich bude v centru sedět okolo sedmdesáti.

"Specialisty hledáme už nyní a kromě standardní inzerce se plánujeme angažovat i na školách," uvádí šéf IT společnosti. Zatím TTC Marconi zaměstnává 160 lidí.

Investice do stavby a výbavy centra přišla firmu na desítky milionů korun. "Historicky máme dlouhodobou spolupráci v oblasti vývoje s firmou Ericsson. Zde určitě dojde k výraznému navýšení dodávaných služeb," přibližuje Hartmann a dodává, že předpokládá zvýšení obratu firmu o desítky až stovky milionů korun. Loni tržby TTC Marconi dosáhly téměř 500 milionů korun.

Už dnes produkty vytvořené v TTC Labs využívá 90 ICT firem. Například společnost Ericsson si u českých IT odborníků nechává vyvíjet řídící software. Centrum rovněž zajišťuje i testování  speciálních zařízení s cílem odhalit možná bezpečnostní rizika.

"Mezi další speciality centra patří vývoj polovodičových komponent na zakázku. Například se firma rozhodne, že chce vyrábět kávovar. Nejprve ale potřebuje kávovar navrhnout a otestovat. TTC Labs dokáže na klíč navrhnout onu „digitální destičku“, která je uvnitř přístroje a kávovar de facto řídí," objasňuje ředitel firmy.

Historie společnosti sahá do roku 1953. V té tobě vznikl Výzkumný ústav telekomunikací, kde se odborníci věnovali vývoji telekomunikačních zařízení. Mimo jiné tam také vznikala dispečerská pracoviště pro energetiku. Po roce 1989 se ústav změnil na státní podnik Tesla VÚT.

Následně během privatizace vznikla společnost složená z firmy Tesla Telekomunikace a italského podniku Marconi. Od roku 1993 tak podnik funguje jako TTC Marconi a je výhradně český, stoprocentním vlastníkem je společnost TTC Telekomunikace.