Prakticky všechny telekomunikační firmy v Česku se sjednotily nad výzvou premiéru Sobotkovi, aby zasáhl ve sporech o přípravu projektu modernizace internetové sítě pro české domácnosti. Představitelé IT sektoru varují, že zpoždění projektu ohrožuje čerpáni 14 miliard korun dotací z Evropské unie. Vícepremiér Pavel Bělobrádek chce se zástupci trhu jednat.
Osm sdruženi telekomunikačních firem, Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy na společné tiskové konferenci ve čtvrtek kritizovaly sérii změn v přípravě projektu. Zástupci firem také řekli, že státní administrativa je s projektem ve skluzu a nebere v úvahu jejich připomínky. Podle nich jsou dosavadní návrhy netransparentní a ohrožují volnou soutěž v odvětví.
"Žádáme premiéra Sobotku aby zasáhl, aby se legislativní proces přípravy celého planu neobcházel a abychom dosáhli toho, ze budeme schopni čerpat evropské dotace v plné šíři,'' řekla na konferenci Hana Továrková, předsedkyně sekce IT a telekomunikací Hospodářské komory.
V sázce je projekt za minimálně 30 miliard korun, který by měl do roku 2018 skokově zlepšit pokrytí České republiky internetem. Výstavba sítí nové generace, ze které by měly mít užitek všechny domácnosti v zemi, firmy i úřady, včetně těch na odlehlých místech, je podporována EU a má pomoci hospodářskému rozvoji. O způsobu realizace − a tedy i o využití 14 miliard korun z dotací − se ale přou ministerstvo vnitra a ministerstvo průmyslu a obchodu.
K výzvě se přidala sdružení jako Asociace provozovatelů mobilních sítí, Česká asociace telekomunikací, Sdružení pro internetový rozvoj, ICT Unie, ISP Aliance a další.
"Státní správě se v této chvíli povedlo to, co bývá považováno za nemožné: sjednotit a posadit k jednomu stolu zástupce všech odvětví ze sektoru digitální ekonomiky, všech zaměření, zájmů a velikostí," řekla HN Továrková.
Podle IT firem a operátorů se příprava projektu zpožďuje a dosavadní plán neobsahuje potřebné analýzy situace, které požaduje EU. Firmy kritizovaly ministerstvo průmyslu Jana Mládka za zpoždění v přípravě strategie, a ministerstvo vnitra Milana Chovance za dodatečné zásahy do projektu.
Bělobrádek se podle svého vyjádření bude snažit, aby byly zohledněny požadavky zástupců telekomunikačního sektoru a současně aby národní plán byl dlouhodobě funkční a nikoliv jen účelový dokument.
"Zástupci digitálního průmyslu si rozhodně zaslouží ze strany státu odpovídající vážnost při projednávání tak závažných strategických rozhodnutí, protože tento segment průmyslu již dnes tvoří významnou část HDP, vynakládá nejvyšší výdaje na výzkum a vývoj a hraje klíčovou roli v budoucnosti naší země," uvedl s tím, že nabízí diskusi se zástupci trhu v rámci Rady vlády pro konkurenceschopnost a hospodářský růst.
Ministerstvo vnitra prosazuje v rámci projektu vznik nové státní firmy, vyčleněním části České pošty, která by celou modernizaci koordinovala a disponovala by asi 6 miliardami korun z evropské dotace. Vytvářela by doporučení, kam investovat, a řídila by investice v lokalitách, kde to může být pro soukromé firmy neatraktivní. Části sítě by také vlastnila.
To kritizoval Mládek i vicepremiér Andrej Babiš. Podle nich by Chovancův plán narušil rovnou hospodářskou soutěž.
Sítě nové generace, založené většinou na optických vláknech, mají přinést skokové zrychlení internetu i v odlehlých oblastech, kde je v současnosti možnost připojení k internetu nedostačující.
Podle připravovaného plánu mají mít do konce desetiletí všechny české domácnosti přístup k internetu o rychlosti alespoň 30 Mb/s. Polovina všech českých domácností má mít přístup k internetu s rychlostí alespoň 100 Mb/s. Zlepšení připojení se má také týkat firem a veřejných institucí - dohromady s domácnostmi má zlepšit připojení pro celkem 3,5 milionu přípojných míst.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Podle firem, které se na účast v projektu připravují, musí stát celý plán lépe připravit, včetně analýzy situace, cílů a konkrétních parametrů projektu. Evropská unie vyžaduje, aby příležitost podílet se na dotované modernizaci datových sítí v odlehlých oblastech dostaly všechny firmy, které se projektu chtějí zúčastnit. Způsob nastavení parametrů výběrových řízení na modernizaci totiž zvýhodnit velké společnosti, na úkor lokálních poskytovatelů internetu.
Podle Jakuba Rejzka, ředitele pro regulaci sdružení ISP Alliance, se za stávající situace termín modernizace stihnout nedá. „Poslat ty peníze zpět do Bruselu není nejhorší scénář,“ řekl Rejzek HN. „Nejhorší scénář je zničit trh tím, že by velký státní operátor ohrozil konkurenceschopnost ostatních firem, hlavně těch malých.“ ISP Alliance sdružuje a zastupuje lokální poskytovatele internetu se 400 tisíci zákazníky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist