Růst spotřebitelských cen v září mírně zrychlil na 0,4 procenta, meziroční inflace tak byla o 0,1 procentního bodu vyšší než v srpnu. Oznámil to v pátek Český statistický úřad. Analytici přitom čekali stagnaci nebo zpomalení růstu cen. V meziměsíčním srovnání ceny v září oproti srpnu klesly o dvě desetiny procenta.
Zářijové zrychlení inflace ovlivnil zejména růst cen dovolených o 6,8 procenta a cen rekreačních a kulturních služeb o 1,5 procenta. Značný dopad na zvyšování cenové hladiny měly opět také alkoholické nápoje a tabák, například u tabákových výrobků stouply ceny meziročně o 8,5 procenta. Dražší ale je i obuv, meziročně skoro o desetinu.
Celkový růst naopak mírnily klesající ceny v dopravě, především díky snížení cen pohonných hmot meziročně o 15,1 procenta. Levnější byla i elektřina, oproti září stála o 0,6 procenta méně.
Mezi potravinami šla výrazně nahoru zelenina, která meziročně zdražila o 18,4 procenta, z toho brambory kvůli letošnímu suchu skoro o 52 procent. Nadále naopak zlevňovaly chléb a běžné pečivo, a to o 1,5 procenta, vejce (o 3,5 procenta) a jogurty (o 0,8 procenta).
Jak ale upozorňuje ČSÚ, tento pokles cen oproti předchozím měsícům zmírnil. Celkově ceny potravin a nealkoholických nápojů klesly o 0,5 procenta.
Pokračoval pokles cen v oblasti zdraví kvůli zrušení regulačních poplatků a také u pošty a telekomunikací.
Zářijová meziroční inflace byla o 0,2 procentního bodu nižší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Uvedl to ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub. Důvodem je podle něj pokles cen pohonných hmot.
Podle prognózy ČNB celková i měnověpolitická inflace do začátku příštího roku vzrostou. Poté dočasně zvolní, a budou se nadále pohybovat pod dvouprocentním cílem, v jehož blízkosti se budou nacházet až v roce 2017.
"Dobrou zprávou je, že se nenaplnily obavy z většího poklesu cen," hodnotí čísla za září analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká. Zároveň ale připomíná, že od dvouprocentního cíle České národní banky je současný růst cen stále ještě daleko.
"Dosažení vytouženého inflačního cíle bude kvůli turbulencím na trzích pomalejší, než se zdálo před létem," říká. Hlavní "překážkou" růstu cen podle ní bude pomalé zdražování ropy, které udrží ceny pohonných hmot nadále nízko, a deflační tlaky v eurozóně. Ke dvěma procentům by se proto podle Raiffeisenbank měla inflace dostat až ve druhé polovině příštího roku.
"Není se čemu divit, že v Česku ceny nerostou. Podobný cenový vývoj je totiž patrný jak v eurozóně, tak i v sousedních zemích. Například Polsko bojuje s deflací již více jak rok. Česko (respektive české podniky) je v mnoha ohledech jen příjemcem cen," souhlasí analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Pokud nedojde ke zrychlení inflace v eurozóně, tak se podle něj výraznějšího růstu cen jen sotva v Česku dočkáme.
Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová připomíná, že ekonomika hlásí vysoký počet volných pracovních míst a tlak na růst mezd se zvyšuje. "Mzdově inflační tlaky se ale budou projevovat omezeně a nejdříve ve druhé polovině příštího roku. Proto je třeba i pro rok 2016 počítat s velmi nízkou inflací," říká.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist