Brněnskému výrobci turbín Ekol loni klesly tržby téměř na polovinu. V roce 2013 tržby firmy dosáhly na 1,5 miliardy, loni klesly na 619 milionů korun. Také zisk společnosti výrazně klesl, vyplývá z výroční zprávy Ekolu.

Podle generálního manažera Stanislava Veselého firma loni plně pocítila stagnaci v energetickém strojírenství, a to zejména v Evropě. "To se projevilo v tom, že firma nesplnila plánované úkoly v obratu a zisku. Stagnace se projevila nejen v kusových dodávkách parních turbín a kotlů, ale také v dodávkách celků," uvedl Veselý ve výroční zprávě.

Ekol se v minulosti soustředil na projekty elektráren na biomasu spalujících dřevní štěpku. "Neskončili jsme sice v červených číslech, ale i tak to bylo nepříjemné," podotkl šéf Ekolu Kříž pro HN v červenci. A popisuje, že loni firmě nevyšly plánované kontrakty na biomasové elektrárny v Rumunsku a Chorvatsku a kvůli legislativě se posunuly.

Podle Veselého už nejsou v důsledku zrušení dotací v ČR, na Slovensku a v Polsku projekty takovýchto elektráren realizovatelné. Firma proto musí hledat odbyt v jiných teritoriích. Společně s novým vlastníkem, čínskou strojírenskou firmou Xi'An Shaangu Power, chce Ekol prodávat turbíny po celém světě.

Společnost získala letos v létě kontrakt na naprojektování dvou 30megawattových elektráren v Argentině. "Věřím, že pak dostaneme možnost projekt i realizovat. Jedna elektrárna by znamenala zakázku za miliardu, teď Argentinci dělají rozpočet, takže to vypadá nadějně," řekl Kříž v červenci.

Xi'An Shaangu Power letos v lednu koupila v Ekolu 75procentní podíl. Na zbývající podíl má opci, kterou může uplatnit v období následujících tří až šesti let. Šlo o první případ, kdy čínská veřejně obchodovatelná firma koupila českou. Shaangu je největším čínským výrobcem průmyslových kompresorů a jednou z největších čínských společností dodávajících do energetiky. Čínská společnost za většinový podíl v Ekolu zaplatila 1,34 miliardy korun.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Důvodem prodeje brněnské firmy byl mimo jiné věk jejích dosavadních majitelů a snaha najít partnera, který by dále společnost rozvíjel v globálním měřítku. V roce 2013 dosáhla Schangu Power obratu 805 milionů eur a čistého zisku 117 milionů eur. Firma je veřejně obchodovatelná na šanghajské burze.

Na letošní rok má společnost lepší vyhlídky. "Letos už máme nasmlouváno za 1,1 miliardy korun a předpokládáme, že ještě dalších asi 200 milionů bychom mohli přidat," řekl HN už v červenci Kříž. Výhled na rok 2016 je podle něj ještě lepší, obrat by se mohl vyšplhat až k 1,6 miliardy korun.