Sázkové společnosti Tipsport loni v Česku vzrostl objem přijatých kurzových sázek meziročně o 22 procent na zhruba 27 miliard korun. V letošním roce vzhledem k množství důležitých sportovních akcí očekává český lídr na trhu kurzových sázek růst o dalších deset až 20 procent. Řekl to mluvčí firmy Jiří Hadrava. Konkurenční Fortuně podle předběžných výsledků stoupl v roce 2015 objem přijatých sázek o 25 procent na zhruba 22,8 miliardy korun.

"Růst byl způsoben zájmem o internetové sázení, důležité bylo rovněž rozšíření kurzové nabídky. Sázející si mohou vybírat z více druhů sportů, v rámci jednotlivých zápasů mají k dispozici speciální příležitosti," uvedl Hadrava. Jde například o sázky na výsledek poločasu, počet gólů, žlutých karet nebo konkrétní střelce.

Důležitým faktorem je také rostoucí zájem o takzvané live sázky, které lze uzavírat téměř kdykoliv v průběhu zápasu. "Díky nim a všeobecně širší nabídce nových soutěží i netradičních sportů už v průběhu roku prakticky nehovoříme o okurkové sezoně. Rozdíly v přijatých sázkách během jednotlivých měsíců už nejsou tak výrazné jako dříve," doplnil Hadrava.

V letošním roce by podle něj mohly tržby z kurzových sázek vzrůst o dalších deset až 20 procent. "Vzhledem k tomu, že loňský rok byl na velké sportovní události chudý, ten letošní by mohl být pro firmu znovu rekordní. Letos se koná letní olympiáda v Brazílii a fotbalové Euro ve Francii. A nesmíme zapomenout ani na Světový pohár v hokeji, který se hrál naposledy v roce 2004. To bude možná prestižnější záležitost než květnové mistrovství světa," dodal Hadrava.

Především od fotbalového mistrovství Evropy si Tipsport hodně slibuje. "Českého sázkaře nejvíce zajímá fotbal. Vzhledem k tomu, že Euro hraje letos poprvé 24 týmů a navíc se znovu účastní česká reprezentace, dá se očekávat, že budeme atakovat náběry z MS 2014 v Brazílii, které bylo největší událostí v historii Tipsportu. Tehdy jsme na sázkách vybrali přes 600 milionů korun," uvedl Hadrava.

Ostatní sázkové společnosti výsledky za loňský rok zatím nezveřejnily. Pouze Fortuna uvedla předběžný odhad tržeb z celkových přijatých sázek. V loňském roce jí meziročně vzrostly o 25 procent na zhruba 22,8 miliardy korun. V roce 2014 se na nich tržby z kurzových sázek podílely téměř 98 procenty. Zbytek připadal například na stírací losy nebo číselné loterie.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tipsportu spolu s Chancí, kterou koupil v roce 2013, a Fortunou podle Asociace provozovatelů kurzových sázek patří zhruba 92 procent českého trhu s kurzovými sázkami. Tipsport vznikl v roce 1991. Od roku 2005 působí i na Slovensku. Tržby z tamního trhu ovšem neuvedl.

Podle údajů ministerstva financí se na konci roku 2014 podílelo kurzové sázení na všech loteriích a sázkových hrách 25,8 procenta. Větší podíl (42,5 procenta) měly pouze interaktivní videoloterní terminály. V roce 2014 vybraly sázkové kanceláře v ČR na kurzových sázkách 35,608 miliardy korun, což bylo meziročně o 22,7 procenta více. Z 82,6 procenta se na tom podílelo internetové sázení, které je v Česku povolené od 5. ledna 2009. Ještě v roce 2012 přitom jeho podíl činil 65,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru