Růst cen pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku ustává. Cena benzinu Natural 95 za uplynulý týden vzrostla o osm haléřů na průměrných 27,67 koruny za litr, nafta proti minulé středě zlevnila o sedm haléřů na 25,86 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. V předchozích čtyřech týdnech ceny výrazně rostly, týdně i o desítky haléřů.

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak však řekl, že kvůli prudkému zdražení ropy si budou muset motoristé za paliva dále připlatit.

"Pohonné hmoty budou zdražovat. Do konce dubna by cena benzinu měla stoupnout nad 28 korun za litr, u nafty bude v nejbližších dnech pokořena hranice 26 korun," uvedl analytik.

Cena ropy Brent v uplynulém týdnu výrazně vzrostla. Její cena tuto středu činila 44,82 dolaru za barel, téměř o 14 procent více než na začátku dubna. Důvodem je mimo jiné to, že Saúdská Arábie a Rusko se podle agentury Interfax před nedělní schůzkou ropných zemí v zásadě shodly na zmrazení produkce ropy. "Na společném jednání s jinými zeměmi kartelu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) by se k nim měly připojit i další země kromě Íránu," dodal Tomčiak.

Proti počátku března, kdy růst cen po měsících zlevňování začal, je nyní litr Naturalu 95 i nafty dražší o více než korunu. Ceny se tak vrátily na úrovně z druhé poloviny ledna.

Nejdražší zůstává benzin i nafta u čerpacích stanic v Praze. Litr Naturalu 95 se tam v průměru prodává za 28,11 koruny, nafty za 26,54 koruny.

Nejméně motoristé platí za benzin v Ústeckém kraji, průměrně 27,32 koruny za litr. Nafta je za nejnižší průměrnou cenu 25,39 koruny na prodej v Libereckém kraji.

Průměrné ceny pohonných hmot v krajích

Zdroj: CCS